Dom Odpowiedzi na pytania Który piekarnik wybrać z metodą czyszczenia katalitycznego czy pirolitycznego?

Który piekarnik wybrać z metodą czyszczenia katalitycznego czy pirolitycznego?

Piekarnik wymagał wymiany. I w pilnej wymianie. Powstało pytanie, który piec kupić. Myślę, że dzięki producentom i modelom możesz to rozgryźć. Ale nie jest do końca jasne, co lepiej wziąć: piekarnik z czyszczeniem katalitycznym lub pirolitycznym.

 

 

 

Odpowiedź na pytanie:

Igor MarkovIgor Markov

Zanim odpowiesz na pytanie, musisz dokładnie przestudiować oba typy. Jest wiele różnic. Nie chodzi tylko o cenę. Zastosowane technologie są tak różne, że nie są odpowiednie dla każdego. Ale nie ma tu nic skomplikowanego. Aby zrozumieć, jak działa każdy typ, nie musisz mieć żadnej specjalnej wiedzy. Spróbujmy opisać oba w prostych słowach.

Piec do pirolizy: minimalne zakłócenia

Metoda polega na nagrzaniu pieca do bardzo wysokich temperatur. Około 500 ° C Brud pokrywający ściany jest zwęglony i tworzy sadzę. Sama procedura czyszczenia jest przeprowadzana oddzielnie. Wszystkie akcesoria, blachy do pieczenia, naczynia, ruszty należy wyjąć z piekarnika na czas czyszczenia. Podczas czyszczenia piekarnika. Zewnętrzne ściany piekarnika również bardzo się nagrzewają. Do 90 ° C Dlatego musisz być ostrożny. Trzymaj dzieci i zwierzęta z dala. Przed działaniem temperatury warto zabezpieczyć okoliczne meble. Piekarnik musi znajdować się w pewnej odległości od innych przedmiotów. Same ściany nie różnią się od zwykłych. Pokryta odporną na ciepło farbą. Z płaską i gładką powierzchnią. Po zakończeniu pozostaje tylko usunąć powstałą sadzę.

Korzyści z czyszczenia pirolizy

 • nie mają materiałów eksploatacyjnych, wszystkie elementy mają taką samą żywotność jak sam piekarnik;
 • ta żywotność jest dłuższa niż w przypadku innych typów;
 • wszystkie części piekarnika są wyczyszczone, zarówno ściany, jak i drzwi;
 • nie ma specjalnej powłoki na powierzchniach wewnętrznych, która psuje wygląd.

Wady czyszczenia pirolizy

 • podczas czyszczenia może pojawić się zapach spalenizny;
 • wysokie zużycie energii elektrycznej;
 • zwiększone wymagania dotyczące okablowania;
 • wykonanie tylko w piekarnikach elektrycznych;
 • nieco wyższa cena;
 • konieczność osobnego czyszczenia blach i rusztów do pieczenia.

Zobacz też - Kuchenki elektryczne do zabudowy: główne kryteria wyboru

Piekarnik z katalizatorem: przygotowuje i czyści

Piece katalityczne, łatwe czyszczenie i oszczędność czasu, ale z koniecznością wymiany części. Piec do czyszczenia katalitycznego charakteryzuje się głównie wystrojem wnętrza. Do ścian przymocowane są zdejmowane panele katalityczne. Na który nakładana jest specjalna kompozycja. To on czyści piekarnik. Kompozycja jest materiałem porowatym. Te pory zawierają specjalną substancję, która pochłania zanieczyszczenia. Z tego powodu piekarnik nabiera nieco nietypowego wyglądu. A ściany są wyraźnie szorstkie w dotyku. Ta technika umożliwia samooczyszczenie piekarnika nawet podczas gotowania. Jednocześnie naczynia nie nabierają żadnych szkodliwych właściwości ani nieprzyjemnych zapachów.

Zwykle do aktywacji procesu wymagana jest temperatura powyżej 140 ° C. W porach zanieczyszczenia rozkładają się na najprostsze nieszkodliwe substancje. Następnie można je łatwo zetrzeć wilgotną szmatką. Same panele mają określoną żywotność. I trzeba je wymieniać mniej więcej co 5 lat. Wykonane są w wersji jednostronnej i dwustronnej. Ustalenie, czy panel wymaga wymiany, jest dość łatwe. Będzie to zauważalne przez gromadzenie się zanieczyszczeń. Samą wymianę można przeprowadzić samodzielnie iw domu. Zwykle trzeba dosłownie odkręcić kilka śrub zgodnie z instrukcją.

Korzyści z czyszczenia katalitycznego

 • ściany zewnętrzne są ogrzewane w taki sam sposób, jak w konwencjonalnych piecach;
 • oszczędność czasu dzięki czyszczeniu w czasie gotowania;
 • możliwe do wykonania dla pieców gazowych.

Wady czyszczenia katalitycznego

 • obecność materiałów eksploatacyjnych - panele katalityczne;
 • konieczne jest również osobne czyszczenie wyjmowanych elementów;
 • na drzwiach nie są montowane panele; należy je czyścić standardową metodą;
 • złożone zanieczyszczenie wymaga kilku procedur.

Zobacz też - Zalety i wady pieca do czyszczenia katalitycznego

Piroliza czy kataliza - co jest lepsze?

Przeprowadźmy analizę porównawczą według kilku kryteriów. Zacznijmy od ceny: dla katalizatorów jest niższa. Kompatybilność: Piece pirolityczne nadają się tylko do piekarników elektrycznych. Wady: W piecach pirolitycznych ściany zewnętrzne bardzo się nagrzewają i wymagana jest osobna procedura czyszczenia. Czasami pojawia się nieprzyjemny zapach. W katalizatorach musisz ręcznie wyczyścić drzwi.

Teraz możemy wyciągnąć wnioski. Po pierwsze, osoby mieszkające w gazowniach potrzebują piekarników z katalityczną metodą czyszczenia. Nadają się również dla tych, którzy oszczędzają na energii elektrycznej. Nie są wymagające w sieci elektrycznej, więc nadają się do starych domów.

Ale dla tych, którzy nie lubią marnować dodatkowej energii na czyszczenie, odpowiednie są pirolityczne. W przypadku obu typów problem czyszczenia wyjmowanych elementów wewnętrznych: regałów i tacek pozostał nierozwiązany. Będzie trzeba je jak zwykle wynieść do zlewu i umyć środkami czyszczącymi. Problem przegrzania obudowy został rozwiązany w droższych modelach, w których zastosowano dodatkowe chłodzenie. Chociaż w każdym razie powietrze w kuchni będzie bardzo gorące.

Zobacz też - Przegląd piekarnika elektrycznego „Piec rosyjski”

Nowe odpowiedzi na pytania czytelników:

Wszystkie odpowiedzi
29937 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont