Dom Jak wybrać Urządzenia do zabudowy Który piekarnik jest lepszy - gazowy czy elektryczny?

Który piekarnik jest lepszy - gazowy czy elektryczny?

Kupując sprzęt AGD, wiele gospodyń domowych musi dokonać dość trudnego wyboru i zrozumieć, co jest lepsze - piekarnik elektryczny lub gazowy. Aby porównanie było poprawne, przeprowadzimy ocenę podkreślającą kilka głównych parametrów: połączenie, funkcjonalność, koszt, wydajność i bezpieczeństwo eksploatacji.

Funkcje połączeń

Często wybór rodzaju piekarnika jest ograniczony możliwością jego podłączenia. Na przykład, jeśli dom nie jest zgazowany, to dylemat, który piec gazowy lub elektryczny wybrać, znika samoczynnie. Niektóre piece gazowe mogą działać z butli wypełnionej skroplonym gazem, ale ta opcja jest możliwa tylko w domach prywatnych. Surowo zabrania się używania butli gazowej w budynkach mieszkalnych, nawet jeśli jest zainstalowana na balkonie.

Podczas podłączania piekarnika elektrycznego istnieją ważne funkcje. Należy rozumieć, że piekarnik jest bardzo energochłonnym urządzeniem elektrycznym, jego moc waha się od 2 do 4 kW, a obciążenie drutu jest długotrwałe. Wewnętrzne okablowanie domów zbudowanych w czasach radzieckich może nie wytrzymać tak znacznego obciążenia. Może to spowodować zarówno zwarcia, jak i awarię sieci, a także jej nadmierne nagrzewanie, co może doprowadzić do pożaru.

Jeszcze jedno - przedsiębiorstwo energetyczne przydziela określoną ilość dostępnej energii elektrycznej do każdego mieszkania / domu. Przed zakupem i podłączeniem piekarnika elektrycznego należy wyjaśnić wielkość dopuszczalnej mocy i dokonać przybliżonych obliczeń. Na przykład w budynkach mieszkalnych zaprojektowanych przed 2006 r. (Przy instalacji kuchenki gazowej) dopuszczalna moc wynosi 3 kW na mieszkanie, przy instalowaniu pieców elektrycznych - 7 kW. Czy to wystarczy, aby zapewnić wszystkie urządzenia elektryczne podłączone w tym samym czasie - przy obecnej liczbie urządzeń elektrycznych przydzielona moc może nie wystarczyć. Zwłaszcza jeśli w mieszkaniu jest zainstalowany klimatyzator, a dodatkowo działa lodówka, komputer i inne urządzenia elektryczne. Trzeba więc napisać do zakładu energetycznego z prośbą o podwyższenie dopuszczalnego limitu mocy. Od razu ostrzegam, że ta procedura jest kosztowna - zarówno finansowo, jak i czasowo, ponieważ będziesz musiał opracować i uzgodnić nowy projekt zasilania, uzyskać dopuszczenie, przeprowadzić testy itp. Sam proces uzyskania dopuszczenia może trwać od 2 do 6 miesięcy.

Optymalnym rozwiązaniem przy montażu piekarnika elektrycznego jest poprowadzenie osobnego kabla, którego przekrój dobierany będzie z uwzględnieniem mocy piekarnika. Pamiętaj też, aby zapewnić dobre, niezawodne uziemienie.

Zobacz też:

Jednorodność ogrzewania

Pieczenie w piekarniku odbywa się dzięki temu, że powietrze przenosi ciepło z elementu grzejnego na przygotowywaną potrawę. Dlatego równomierność ogrzewania całej objętości piekarnika wpływa bezpośrednio na jakość gotowania. Z powodu nierównomiernego ogrzewania naczynie będzie musiało zostać przestawione lub obrócone, aby uniknąć przypalenia.

Rury gazowe umieszczone w dolnej części służą jako element grzejny w piecu gazowym. Ciepło wytwarzane przez spalanie gazu wzrasta do góry. Na równomierność nagrzewania pieca ma również wpływ geometryczny kształt rurki gazowej i jej umiejscowienie - w efekcie niektóre obszary mogą się nagrzewać bardziej intensywnie, a inne otrzymują mniej ciepła. Dlatego nawet pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów i objętości piekarnika, ze względu na jednokierunkowe ogrzewanie, różnice temperatur mogą być dość znaczne. Różnica między dolną a górną częścią piekarnika może wynosić 20-30 stopni. Nierówne ogrzewanie staje się bardziej wyraźne, nawet gdy zainstalowana jest tylko jedna blacha do pieczenia, a podczas gotowania na dwóch należy je okresowo zmieniać.

W piekarnikach elektrycznych jako element grzejny stosuje się elementy grzejne (rurowe grzejniki elektryczne). W większości przypadków są instalowane na górze i na dole. Dlatego każdy piekarnik elektryczny jest lepszy od piekarnika gazowego pod względem równomiernego rozprowadzania ciepła. W segmencie premium, w celu uzyskania jak najbardziej równomiernego rozprowadzania ciepła, na ścianach bocznych można zamontować dodatkowe elementy grzejne.

Nowoczesne modele piekarników są wyposażone w funkcja konwekcji... Jest to funkcja, która pomaga zapewnić równomierne rozprowadzenie ciepła w całym piekarniku. Wentylator tworzy strumień powietrza, który miesza ciepłe i zimne powietrze w całej objętości - rozwiązując w ten sposób problem gotowania na dwóch blachach jednocześnie. Konwekcja jest mniej skuteczna w piecach gazowych, ponieważ nie są one uszczelnione, aby umożliwić ucieczkę produktów spalania. Dlatego dość problematyczne będzie uzyskanie równomiernego rozkładu ciepła nawet przy zastosowaniu konwekcji.

Zobacz też - Wybór niezawodnej kuchenki indukcyjnej do Twojego domu

Funkcjonalność

W tym parametrze modele nowoczesnych piekarników elektrycznych znacznie przewyższają odpowiedniki gazowe. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zmienność dopływu ciepła - piekarnik elektryczny pozwala łączyć dopływ ciepła od góry i od dołu, tylko od góry lub tylko od dołu, połączenie grzania i grillowania.

Pomimo tego, że zarówno piekarniki elektryczne, jak i gazowe mają regulację temperatury, w piekarnikach elektrycznych funkcja ta jest bardziej efektywna - pozwala znacznie dokładniej ustawić i utrzymać wymaganą wartość. Plus - większy zakres temperatur jest dostępny w piekarnikach elektrycznych. Ponadto piekarnik elektryczny ma zestaw różnych trybów termicznych:

 • szybka rozgrzewka;
 • w opcji delikatne rozmrażanie - automatyczne programy rozmrażania produktów, w których temperatura zmienia się na różnych etapach procesu;
 • fermentacja;
 • ospałość;
 • utrzymanie zadanej temperatury gotowego dania.

Należy zwrócić uwagę na inne funkcje:

 • konwekcja - pozwala zapewnić jednolitość reżimu temperatury nawet przy instalacji kilku tac. Ta funkcja jest szczególnie pożądana wśród miłośników pieczenia;
 • timery - umożliwiają wyłączenie lub włączenie piekarnika w czasie określonym przez użytkownika;
 • sondy temperatury - możliwość sprawdzenia gotowości naczynia poprzez pomiar temperatury wewnątrz niej. Jest to ważne podczas przygotowywania dużych (nieporęcznych) dań mięsnych lub rybnych;
 • programy do gotowania - po wybraniu określonej potrawy piekarnik automatycznie kontroluje temperaturę i czas gotowania;
 • funkcja samooczyszczania - w zależności od modelu może to być pirolityczny, katalityczny lub czyszczenie pieca do hydrolizyznacznie upraszczają proces czyszczenia po ugotowaniu;
 • grill - dodatkowa grzałka, zwykle instalowana w górnej części piekarnika, zapewnia bardzo wysoką temperaturę dla chrupiącej skórki. Grill może być wyposażony w rożen (ręczny lub automatyczny).

W niektórych piekarniki elektryczne wprowadzono możliwość gotowania na parze, w niektórych modelach mają one funkcje kuchenek mikrofalowych. Należy jednak pamiętać, że znaczącym minusem dużej liczby funkcji jest znaczny wzrost kosztów piekarnika. Jednocześnie doświadczenie pokazuje, że niektóre funkcje mogą być używane bardzo rzadko. Wybierając więc, który piekarnik jest lepszy pod względem funkcjonalności od piekarnika gazowego czy elektrycznego, należy zdecydować, czy trzeba przepłacać za mało pożądane możliwości piekarnika elektrycznego.

Zobacz też - Zalety i wady pieca do czyszczenia katalitycznego

Bezpieczeństwo

Tradycyjnie uważa się, że piece gazowe są bardziej niebezpieczne niż elektryczne ze względu na wykorzystanie gazu ziemnego i otwartego ognia. W rzeczywistości nowoczesne modele pieców gazowych mają wieloczynnikowy system bezpieczeństwa, który zmniejsza prawdopodobieństwo pożaru do zera. Czujniki dopływu gazu bardzo dokładnie kontrolują przepływ gazu, automatycznie wyłączając go po ugaszeniu pożaru. Kolejnym ważnym aspektem jest dobra wentylacja, która musi zapewniać usuwanie produktów spalania.

Bezpieczeństwo użytkowania piekarnika elektrycznego jest bezpośrednio związane z jego prawidłowym podłączeniem - odpowiednim doborem przekroju kabla i uziemienia, o czym wspomniano powyżej. Pomimo wysokiej temperatury piece są izolowane termicznie, dzięki czemu ryzyko poparzenia przy dotknięciu zewnętrznej powierzchni piekarnika jest minimalne. Kupując jednak model szafki elektrycznej do zabudowy należy zadbać o to, aby meble wytrzymały podwyższoną temperaturę. W rzeczywistości poziom bezpieczeństwa piekarników - zarówno elektrycznych, jak i gazowych - jest taki sam.

Ważny:

Zapewnienie bezpieczeństwa wiąże się bezpośrednio z bardzo ważnym wymogiem - dokładnym przestrzeganiem przez użytkownika kolejności korzystania z piekarnika, opisanej w instrukcji obsługi.

Zobacz też - Wybór kompaktowej zmywarki stołowej

Rentowność

Według tego parametru piece gazowe wyglądają lepiej niż elektryczne, ponieważ główny gaz jest tańszy niż prąd. Jednak różnica ta nie jest zbyt zauważalna, jeśli rzadko używasz piekarnika. Ale przy częstym używaniu piekarnika elektrycznego, który zużywa od 2 do 7 kW energii elektrycznej na cykl gotowania, ta różnica na korzyść piekarnika gazowego staje się szczególnie wyraźna.

Zobacz też - Co jest lepsze niż płyta indukcyjna lub elektryczna

Koszt

Koszt piekarnika zależy od wielu parametrów - producenta (marki), prestiżu marki, funkcjonalności, mocy, energooszczędności, użytych materiałów, roku produkcji, atrakcyjności wizualnej itp. Ale przy stosunkowo równych parametrach piekarniki gazowe okazują się znacznie tańsze niż modele elektryczne.

Niemożliwe jest jednoznaczne ustalenie, że piekarnik elektryczny lub gazowy jest lepszy. Wybór zależy od wielu czynników, ale najważniejsze jest to, do jakich celów i jak często planujesz używać piekarnika. Jeśli wystarczy Ci minimalny zestaw funkcji i planujesz często korzystać z piekarnika, to powinieneś dokładnie przestudiować propozycje piekarników gazowych. Jeśli zależy Ci na różnorodności przygotowywanych potraw, to zdecydowanie warto wybrać piekarnik elektryczny.

Zobacz też:

4049 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont