Dom Jak wybrać Urządzenia do zabudowy Co jest lepsze niż płyta indukcyjna lub elektryczna

Co jest lepsze niż płyta indukcyjna lub elektryczna

Różnorodność sprzętu kuchennego jest obecnie znaczna. Jeśli mówimy o płycie, to trudno uwierzyć, że klasyczny piec wymiarowy zgromadził alternatywy. Nowoczesne kuchenki są nie tylko doskonałe pod względem funkcji, ale także mają niezwykle nowoczesny wygląd. Dzięki udanej kombinacji i prawidłowemu doborowi nie wyróżnia się w kuchni na tle innych mebli. Szczególnie takie podejście wymaga aranżacji kuchni studyjnej. Różne materiały, kolory itp. Pozwolą na stylowe połączenie go z ulubionym zestawem kuchennym.

Ale mówiąc o głównych właściwościach, zauważamy, że takie płyty mogą być różnych typów. Dużą popularność zyskały kuchenki elektryczne i indukcyjne. Aby wybrać najlepszą opcję, musimy dowiedzieć się, która płyta indukcyjna jest najlepsza?

Zasada działania urządzeń - jaka jest różnica

Zgodnie z zasadą działania istnieje znaczna różnica między tymi dwoma urządzeniami.

Kuchenki elektryczne działają w ten sposób: sama powierzchnia pieca nagrzewa się, ciepło, z którego przechodzi do naczyń. Oznacza to, że włączyłeś określoną płytę grzejną, po której piec zaczyna się nagrzewać. Po podgrzaniu płyta sama się nagrzewa. Dlatego należy uważać, aby się tutaj nie poparzyć.

Kuchenka indukcyjna nie zapewnia ogrzewania powierzchni płyty. Ogrzewanie odbywa się za pomocą prądu przenoszonego bezpośrednio na miejsce styku talerza z naczyniami. Przyjemną cechą jest to, że podgrzewane są tylko naczynia z nadzieniem. Jeśli przypadkowo postawisz pusty rondel, nic się nie stanie. Wynika z tego, że to nie powierzchnia jest poddawana nagrzewaniu, a jedynie spód naczynia i jego zawartość. Zasada działania płyty wiąże się z szeregiem innych cech i różnic między płytami.

Zobacz też - 10 najlepszych płyt szklano-ceramicznych

Porównanie parametrów powierzchni elektrycznych i indukcyjnych

Aby piec sprawiał Wam przyjemność nie tylko pod względem estetycznym, ale także był prawdziwym pomocnikiem w kuchni, która jest łatwa i prosta w obsłudze, warto zwrócić uwagę na wybór. Przed wybraniem jednej lub drugiej opcji powinieneś zrozumieć, jakie mają funkcje. To jest naprawdę bardzo ważne. Znając wszystkie niuanse, unikniesz błędów przy zakupie. Zastanów się więc: kuchenka indukcyjna i elektryczna, jaka jest różnica, jakie mają właściwości?

Wymagania dotyczące naczyń kuchennych

W przypadku konwencjonalnej elektrycznej płyty grzejnej nie ma specjalnych wymagań dotyczących naczyń. Oznacza to, że naczynia kuchenne wystarczająco odporne na ciepło nadają się do gotowania na kuchence: ceramiczne, żeliwne lub ze stali nierdzewnej.

Jeśli chodzi o płytę indukcyjną, naczynie musi być odpowiednie. Jego dno musi być wyposażone w specjalną warstwę magnetyczną. Nawiasem mówiąc, teraz w sprzedaży są specjalne naklejki magnetyczne. Dlatego dla tych, którzy nie chcą aktualizować naczyń, można skorzystać z metody przyklejania naklejek magnetycznych na dnie starych naczyń.

Szybkość ogrzewania

Kuchenka elektryczna nagrzewa się dłużej.Na przykład nagrzanie samej powierzchni zajmuje 3-4 minuty. Podgrzewanie potraw z niego, na przykład rondla z wodą, zajmie do 12 minut.

Podgrzanie tego samego garnka z wodą na kuchence indukcyjnej zajmie 3-4 minuty. A to duży plus na jej korzyść.

Poziom grzania pola grzewczego

Jeśli mówimy o wersji elektrycznej, ogrzewanie osiąga 400 stopni.

Palnik płyty indukcyjnej nagrzewa się średnio do 60 stopni. Różnica ta ma bezpośredni wpływ na wielkość zużycia energii elektrycznej. Średnio obserwuje się 1,5 raza bardziej ekonomiczne zużycie energii wraz z alternatywną powierzchnią elektryczną.

Bezpieczeństwo instrumentów

Kuchenka elektryczna ze względu na wysoką temperaturę ogrzewania płaszczyznowego jest niebezpieczna ze względu na możliwość poparzenia. Każdy przedmiot pozostawiony na piecu będzie wystawiony na działanie tej temperatury. Płyta jest schładzana przez około piętnaście minut.

Opcja indukcji jest nieco bezpieczniejsza. Niski stopień nagrzania niweluje ryzyko poparzeń. Jeśli plastikowe urządzenie zostanie przypadkowo upuszczone lub pozostawione na kuchence, prawdopodobnie nic się z nim nie stanie. Po zakończeniu gotowania płyta grzejna ostygnie niemal natychmiast. Kilka minut i uspokoiła się.

Automatyczne wyłączanie

Kuchenka elektryczna nie jest tak „inteligentną” jednostką. Jeśli postawisz garnek bez wody lub woda się wygotowała, w tym przypadku nie nastąpi automatyczne wyłączenie ogrzewania. Jednocześnie możesz bezpiecznie zostawić określone naczynie do gotowania na kuchence przez długi czas, a piec nie wyłączy się sam.

Płyta indukcyjna wykrywa pusty pojemnik i wyłącza się. To samo stanie się, gdy woda wygotuje się z naczyń. Ale jego przemyślanie nie pozwoli długo pozostawić potrawy do duszenia. Jeśli przez długi czas nie będzie żadnej interwencji z Twojej strony, piec się wyłączy.

Czego urządzenie nie obsługuje

Kuchenka elektryczna bardzo się nagrzewa. Dlatego gdy mleko zagotuje się podczas gotowania, prawdopodobnie spali się na płycie grzejnej. Czyszczenie wymaga więcej wysiłku.

Inteligentna płyta indukcyjna została zaprojektowana tak, aby nie rozpoznawała naczyń o średnicy mniejszej niż dwanaście centymetrów. Dlatego jeśli chcesz zrobić aromatyczną kawę w Turku, nie można tego zrobić na tym piecu.

Zobacz też - Piekarnik elektryczny do zabudowy: który wybrać?

Wady płyty indukcyjnej

Biorąc pod uwagę, że ten typ technologii należy do dość nowych technologii, często pojawia się pytanie o jej praktyczność. Aby w końcu dowiedzieć się, czy ta technika jest potrzebna w Twojej kuchni, przejdźmy do określenia wszystkich wad. Rozważ wszystkie możliwe wady, które zawiera to urządzenie.

  • Wpływ na inne urządzenia gospodarstwa domowego w okolicy. I to wpływa negatywnie.
  • Zakłada się, że ta technika ma zły wpływ na organizm. Chociaż nie jest to udowodnione, ale tylko przypuszczenie.
  • Koszt tej techniki jest znacznie wyższy niż w przypadku pieca alternatywnego. Ale cena jest dość obiektywna, biorąc pod uwagę nowszą technologię, bezpieczeństwo i ekonomiczną eksploatację.
  • Istnieje ryzyko, że kilka włączonych stref grzejnych będzie działać z mniejszą mocą, jeśli płyta jest wyposażona w jeden generator dla wszystkich stref grzejnych.
  • Potrzeba niezawodnego i wydajnego okablowania elektrycznego. Ze względu na obciążenie okablowanie powinno być w idealnym stanie.
  • Potrzeba specjalnych przyborów jest również przeszkodą.

Zobacz też - Wybór cichego okapu do kuchni

Jaki jest najlepszy wybór?

Która płyta grzewcza, którą wybrałeś, jest elektryczna czy indukcyjna, pytanie jest dość osobiste, ponieważ zależy od twojego stosunku do wszystkich funkcji obu opcji. Bardziej konserwatywni ludzie, pomimo kosztów zużycia energii, są często bliżej opcji elektrycznej.Osoby, które dążą do doskonalenia, a co za tym idzie upraszczają procesy korzystania z technologii, jednoznacznie preferują takie innowacje jak powierzchnia indukcyjna.

Ten artykuł ma na celu pomóc konsumentowi poznać wszystkie subtelności związane z tą techniką i odpowiednio dokonać właściwego wyboru.

Zobacz też - Ocena najlepszych płyt indukcyjnych według opinii klientów

4906 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont