Dom Jak wybrać Urządzenia do zabudowy Porównanie kuchenki gazowej i płyty grzewczej

Porównanie kuchenki gazowej i płyty grzewczej

Nie jest tajemnicą, że dobra gospodyni spędza dużo czasu w kuchni. Ilość czasu i wysiłku poświęconego na przygotowanie pysznego obiadu zależy od tego, jak dobrze i wygodnie wyposażona jest ta sala. Dlatego przy aranżacji nowej kuchni lub pracach remontowych pojawia się pytanie: która jest lepsza płyta gazowa czy kuchenka gazowa?

Jaki jest najlepszy wybór?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie cele i zadania stawia sobie osoba. Wybór w tym przypadku zależy od wielu parametrów:

 • wielkość i układ kuchni;
 • koszt urządzenia;
 • Częstotliwość użycia;
 • znaczenie posiadania piekarnika;
 • preferowany rodzaj zasilania: gaz, prąd lub indukcja;
 • gabaryty i waga urządzenia;
 • łatwość instalacji;
 • inne czynniki.

Przyjrzyjmy się, czym płyta różni się od pieca oraz jakie zalety i wady ma każda z tych jednostek.

Kuchenka: zalety i wady

Pomimo najszerszego wyboru różnych jednostek kuchennych, wiele gospodyń domowych nadal wybiera tradycyjne piece. Co więcej, wybór modeli na dziś jest niesamowicie duży. Modele gazowe, elektryczne, indukcyjne lub kombinowane można kupić do woli.

Korzyści

Pierwszą i najważniejszą zaletą tradycyjnej płyty jest łatwość jej montażu. W celu wymiany jednostki wystarczy po prostu wyjąć stary piec z pomieszczenia i zamontować na jego miejscu nowy. Jeśli zdecydujesz się kupić nie gaz, ale kuchenkę elektryczną lub „indukcyjną”, nie musisz nawet dzwonić do specjalisty od serwisu gazowego, aby podłączyć. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka.

Kolejny plus to niski koszt urządzenia. Niedroga kuchenka gazowa „bez dzwonków i gwizdków” będzie kosztować znacznie mniej niż najtańsza płyta kuchenna. A jeśli do tej kwoty dodasz koszt niedrogiego piekarnika, różnica będzie jeszcze bardziej zauważalna.

Tradycyjne płyty są dość trwałe. Na takiej powierzchni można postawić każdą, nawet bardzo ciężką patelnię.

Piece stacjonarne są również łatwe do czyszczenia. Większość z nich ma metalową emaliowaną powierzchnię. Można go czyścić miękką szczoteczką z różnymi detergentami i nie ma obawy o zarysowanie czegokolwiek.

niedogodności

Znajome piece, w tym gazowe, to raczej nieporęczny mebel. Płyta zajmie co najmniej pół metra kwadratowego powierzchni. Ponadto możliwe jest ustawienie kuchenki gazowej tylko tam, gdzie ułożone są rury i możliwe jest odpowiednie wyposażenie wentylacji.

Dopasowanie tradycyjnego pieca do wnętrza jest dość trudne. Bez względu na to, jak bardzo projektant próbuje, urządzenie nadal podzieli ogólną płaszczyznę zestawu słuchawkowego na 2 części. Niemożliwe jest również zapewnienie ścisłego dopasowania po bokach urządzenia.Mimo wszystko pojawią się pęknięcia, w które wpadną gruz, krople wody i tłuszczu oraz inne „prezenty”. Aby prawidłowo umyć piec, będzie musiał być regularnie przenoszony z miejsca. W przeciwnym razie po prostu nie szoruj ścian bocznych.

Zobacz też - Jak czyścić kuchenkę ceramiczną z osadów tłuszczu i węgla

TOP 3 najlepsze piece kuchenne

 1. GEFEST 3200-08
 2. DARINA B EC331 606 W
 3. De Luxe 5040,38g

Hob: wady i zalety

Powierzchnia ta staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych płyt. Na rynku AGD istnieją różne modyfikacje, od gazowych po indukcyjne czy mieszane.

Zalety

Płyta jest super kompaktowa, szczególnie pod względem grubości. Można go postawić dosłownie na każdym blacie, a przestrzeń pod nim wykorzystać można na ułożenie półek i szuflad. To idealne rozwiązanie do małych kuchni. Jeśli nie ma potrzeby ciągłego korzystania z piekarnika, można kupić wolnostojący model kompaktowy i przechowywać go w spiżarni, wyjmując go w razie potrzeby.

Panele kuchenne są piękne. Możesz wybrać idealną opcję dla każdego projektu. Powierzchnia będzie wyglądać jak integralna część blatu - stylowa i oryginalna.

Płyty są dość łatwe w utrzymaniu. Do codziennego czyszczenia wystarczy przetrzeć panel zwykłą miękką szmatką. Dotyczy to zwłaszcza modeli wykonanych ze szkła lub ceramiki szklanej.

Panele są instalowane całkowicie niezależnie. Nie ma potrzeby umieszczania go nad piekarnikiem. Te ostatnie można na ogół umieścić po drugiej stronie kuchni. A jeśli gospodyni nie korzysta z piekarnika, nie musisz go wcale kupować.

Negatywne cechy

Aby samodzielnie zainstalować płytę, musisz ciężko pracować. Dla niej będziesz musiał wyciąć specjalny otwór w blacie, dokładnie dopasować wszystkie wymiary, a dopiero potem przystąpić do instalacji i podłączenia. Ponadto dla prawidłowej i długotrwałej pracy konieczne jest zapewnienie dobrego systemu wentylacji bezpośrednio do szafy. W przeciwnym razie panel szybko się pogorszy, a meble z nadmiernego ciepła mogą się zapalić.

W przypadku urządzeń do zabudowy zapewnione są specjalne meble. Jeśli go tam nie ma, będziesz musiał wydać dodatkowe pieniądze na zakup zestawu kuchennego.

Jeśli zdecydujesz się na zakup zarówno panelu, jak i pieca gazowego, trudno będzie je wbudować. Każde z urządzeń będzie wymagało osobnego węża gazowego. Będziemy musieli zadzwonić do mistrza gazu i zamówić osobny projekt. Używanie różnych podwójnych i dystansowych jest surowo zabronione.

Dobra płyta jest droga. Dodatkowo dodaj koszt wbudowanego piekarnika. Otrzymana w rezultacie kwota może się nie podobać. Należy pamiętać, że najprawdopodobniej będziesz musiał wydać pieniądze na instalację.

Klasyczna płyta kuchenna wykonana ze szkła lub ceramiki szklanej nie jest w stanie unieść całkowitego ciężaru więcej niż 15-17 kg. Ponadto na każdy palnik można włożyć nie więcej niż 5-6 kg. Więc jeśli jesteś przyzwyczajony do gotowania kompotów z wiadrami, ta opcja zdecydowanie nie jest odpowiednia.

Zobacz też - Porównanie kuchenki gazowej i płyty grzewczej

TOP 3 najlepsze płyty

 1. Bosch PIE631FB1E
 2. Electrolux EHF 96547 XK
 3. Hansa BHCI65123030

wnioski

Jak widać, każde z tych urządzeń ma zarówno zalety, jak i wady. Dlatego powinieneś postępować wyłącznie według własnych preferencji.

Jeśli chcesz skończyć z ultranowoczesną kuchnią i nie odstraszyć Cię dodatkowymi wydatkami, lepiej zatrzymać wybór na panelu i dodatkowym wolnostojącym piekarniku.

Jeśli priorytetem jest dużo gotować i jednocześnie, lepiej wybrać tradycyjny piec.

Zobacz też:

24803 1

Jedna myśl dotycząca „Porównanie kuchenki gazowej i płyty grzejnej”

 1. Elena:

  Jak na mój gust, płyta gazowa jest jeszcze wygodniejsza, ale piekarnik elektryczny. Spojrzałem na każdego z moich znajomych i spróbowałem gotować tam i tam. Postanowiłem więc wziąć to osobno, a nie w jednym talerzu.

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont