Dom Jak wybrać Urządzenia do zabudowy Sekrety wyboru płyty szklano-ceramicznej

Sekrety wyboru płyty szklano-ceramicznej

Płyty szklano-ceramiczne: kryteria wyboruCeramika szklana to jeden z najpopularniejszych materiałów w nowoczesnym sprzęcie AGD, dziś szeroko stosowany w produkcji sprzętów kuchennych. Opowiemy o tym, czym są płyty szklano-ceramiczne, wymienimy ich główne funkcje i doradzimy, jak wybrać najlepszą opcję dla Twojej kuchni.

 

 

 

Zalety i wady płyty szklano-ceramicznej

Przed wyborem płyty szklano-ceramicznej zapoznaj się z jej zaletami i wadami.

Korzyści:

 1. Mała bezwładność. Powierzchnia szybko się nagrzewa i powoli stygnie, dzięki tej właściwości można znacznie oszczędzić energię (w przypadku pieców elektrycznych).
 2. Spektakularny wygląd. Płyty ceramiczne wyglądają stylowo, nowocześnie i łatwo wpasowują się we wnętrza kuchenne o różnych stylach.
 3. Niska przewodność cieplna. Ceramika jest podgrzewana w sposób kierunkowy, a nie w poziomie, ale w pionie, co lepiej zabezpiecza przed możliwością poparzenia krawędzi płyty.
 4. Szybkie gotowanie. Energia jest zużywana tylko na ogrzewanie naczyń, a nie na całą powierzchnię.
 5. Wysoka wytrzymałość. Ceramika wytrzymuje obciążenia materialne, współmierne do upadku naczynia o wadze 2 kg z wysokości pół metra. Nie należy jednak obciążać pieca naczyniami o łącznej wadze większej niż 15 kg na całej powierzchni lub 5 kg na jednym palniku.

zalety i wady płyt

Niedogodności:

 1. Szklano-ceramiczna płyta grzejna jest podatna na precyzyjne uderzenia. Na przykład upuszczenie metalowej szpatułki lub noża może spowodować odpryski lub pęknięcia.
 2. Gładka powłoka szklano-ceramiczna nie zatrzymuje rozlanej cieczy, rozprowadza się zarówno po piecu, jak i blacie, na którym jest zabudowany. Aby usunąć tę wadę, lepiej zamknąć panel w ramie.
 3. W przypadku pieca szklano-ceramicznego należy wziąć specjalne naczynia z absolutnie płaskim dnem. Naczynia aluminiowe lub miedziane mogą pozostawiać ślady i zadrapania. Najlepiej sprawdza się stal nierdzewna o grubym dnie. Przed postawieniem rondla lub patelni na kuchence należy upewnić się, że na jego dnie nie ma tłoczonych wiórów ani osadów nagaru, wszelkie nierówności obniżą efektywność grzania, a także mogą uszkodzić ceramikę.
 4. Ceramika jest wrażliwa na wahania temperatury, dlatego nie stawiaj zimnych naczyń na gorącym palniku, może to z czasem uszkodzić materiał. Z tego samego powodu rozlanie zimnego płynu na gorącą strefę gotowania jest niebezpieczne.
 5. Wysokie koszty zakupu i naprawy w porównaniu z tradycyjnymi elektrycznymi i płyty gazowe.

TOP 3 najlepszych płyt szklano-ceramicznych Bosch

 1. Bosch PKE645B17
 2. Bosch PRP6A6N70R
 3. Bosch PIE631FB1E

Odmiany płyty szklano-ceramicznej

Płyty szklano-ceramiczne są podzielone na zależne i niezależne. Zależne są połączone z piekarnikiem - to klasyczna wersja kuchenek.Wiele osób woli brać niezależne panele: znacznie oszczędzają miejsce w kuchni i pozwalają wybrać piekarnik i wbudowaną powierzchnię od różnych producentów, ale ta opcja będzie droższa.

Wybór będzie zależał od dostępności gazu w domu: gaz lub płyta elektryczna... Gaz dzieli się na „gaz na szkle”, gdzie palniki umieszczone są nad płytą, oraz „gaz pod szkłem” - palniki przykryte są blatem roboczym. Druga opcja jest lepsza do podjęcia, wygrywa zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wyglądu. Szklano-ceramiczna płyta gazowa łączy w sobie wszystkie cechy typowe dla kuchenki gazowej i nowoczesne funkcje, stylowy wygląd i praktyczną pielęgnację. Wśród elektrycznych można wyróżnić następujące typy:

 • standard - ze spiralą elektryczną,
 • hi-light - z elementami grzejnymi ze stopu o wysokiej odporności,
 • halogenowe - z lampami halogenowymi w kształcie pierścienia,
 • indukcja - z cewką indukcyjną jako elementem grzejnym.

Konkurencję z panelami gazowymi pod względem szybkości ogrzewania między panelami elektrycznymi może stanowić tylko halogen i panele indukcyjnepozostałe są już nieistotne, nie należy ich brać.

odmiany płyt szklano-ceramicznych

Pod względem kształtu i rozmiaru istnieje ogromna różnorodność wśród płyt do zabudowy, oczy się rozszerzają: którą wybrać. Mogą to być zarówno klasyczne kwadraty, jak i prostokąty, wydłużone w linii, a także w postaci wielokątów zaokrąglonych jak bumerang, kanciastych do osadzenia w narożniku kuchni. Różna może być również liczba palników, a także ich kształt (okrągły, owalny, ze strefami rozprężania lub bez). Decyzja o tym, które urządzenia do zabudowy wybrać, zależy wyłącznie od wymiarów i funkcji Twojej kuchni.

Projekt zapewnia również szeroki wybór opcji. Panel szklano-ceramiczny może być czarny, biały, kolorowy lub nawet wzorzysty. Czarno-białe tło jest bardziej widoczne w przypadku brudu i wiórów, ale kreatywne opcje projektowania są droższe, a wybór powierzchni zależy od gustu i budżetu.

Panel sterowania może być elektromechaniczny (z uchwytami) lub dotykowy. Lepiej wybrać ekran dotykowy: jest łatwiejszy w utrzymaniu, zajmuje mniej miejsca w stosunku do całej powierzchni roboczej i jest łatwiejszy do czyszczenia. Nowoczesne modele są często wyposażone w interaktywny kolorowy wyświetlacz, który dostarcza szczegółowych informacji o każdej płycie grzewczej.

Przydatne funkcje

Wybierając płytę szklano-ceramiczną zwróć uwagę na jej możliwości, dobrze będzie wybrać model posiadający tylko te funkcje, których potrzebujesz i nie przepłacać za niepotrzebne „dzwonki i gwizdki”.

 • „Stop” - pozwala na chwilowe wyłączenie urządzenia (np. W przypadku konieczności oddalenia się od pieca).
 • „Automatyczne gotowanie” - maksymalizuje moc w celu zmniejszenia szybkości ogrzewania, a następnie moc jest zmniejszana do wartości roboczych, aby zapobiec wygotowaniu.
 • Wskaźnik ciepła resztkowego - pokaże stopień chłodzenia do bezpiecznej wartości.
 • Blokowanie elektrycznego panelu dotykowego lub zdejmowane mechaniczne pokrętła sterujące są przydatne, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, które mogą przypadkowo włączyć piec.
 • Określenie obecności naczyń - zabezpiecza panel szklano-ceramiczny przed „bezczynnością” bez naczyń lub z pustą patelnią (określa się jego wagę).
 • Timer - pozwala ustawić żądany czas gotowania: po tym czasie panel poinformuje, że potrawa jest gotowa i automatycznie się wyłączy.
 • „Napisz do pamięci” - panel zapamiętuje tryby gotowania różnych potraw.
 • Dodatkowa strefa grzewcza - do gotowania potraw w szerokich lub ponadwymiarowych naczyniach, na przykład w brytfannie.
 • Sterowanie gazem dla płyty gazowej automatycznie odcina dopływ gazu do palnika, jeśli płomień zgaśnie i temperatura spadnie poniżej określonej wartości.
 • Podobna funkcja dla kuchenki elektrycznej - „Kontrola awarii” - automatyczne wyłączenie w przypadku rozlania się cieczy na panel sterujący lub wykrycia innych usterek w urządzeniu.
 • Rozmrażanie, szybkie nagrzewanie, utrzymywanie ciepła - te funkcje rozszerzają możliwości pieca.

przydatne funkcje płyt

TOP 3 najlepszych płyt szklano-ceramicznych Bosch

 1. Electrolux EHH 96340 XK
 2. Electrolux EHF 96547 XK
 3. Electrolux EHH 56340 FK

Dbanie o szklano-ceramiczną płytę grzejną

Płyta szklano-ceramiczna wymaga starannej konserwacji. Najlepiej jest zabrać tylko specjalne środki czyszczące (chociaż są droższe niż uniwersalna chemia gospodarcza) i miękkie skrobaki, które zwykle znajdują się w zestawie. Surowo zabrania się używania gąbek z twardego metalu lub szmat z zaschniętymi okruchami na materiale szklano-ceramicznym. Środek czyszczący nie zmywa się po nałożeniu, tylko wyciera się go czystą szmatką. Elementy silikonowe chronią ceramikę szklaną przed mikrouszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Płyta elektryczna lub gazowo-ceramiczna jest znacznie lżejsza i łatwiejsza do czyszczenia niż powierzchnia emaliowana: pamiętaj tylko, ile wysiłku wymaga wyczyszczenie przypalonych potraw u podstawy naleśników.

Jak właściwie dbać o swoją płytę

Jeśli przypadkowo rozlejesz syrop cukrowy, należy go natychmiast wytrzeć, w przeciwnym razie po stwardnieniu można go usunąć tylko poprzez oderwanie wierzchniej warstwy z ceramiki szklanej. Aby zabezpieczyć ceramikę przed uszkodzeniem i przedłużyć jej żywotność, warto zabrać ze sobą specjalne folie i żele. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek i odpowiednio zadbasz o swojego pomocnika kuchennego, będzie Ci on służył przez wiele lat.

Ceny płyt szklano-ceramicznych

Koszt zależy bezpośrednio od prestiżu marki, różnorodności cech, nowości i ekskluzywności projektu. Przyjmowanie prostego modelu znanej marki lub fajniejszego analogu nieznanego producenta jest kwestią sporną, lepiej poprosić o recenzje. Na każdy gust i portfel jest wiele do wyboru godnej opcji.

26578 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont