Dom Zasady eksploatacji Urządzenia do zabudowy Jakie naczynie jest odpowiednie dla płyty ceramicznej

Jakie naczynie jest odpowiednie dla płyty ceramicznej

Jeśli myślisz o zakupie ceramiki szklanej lub kuchenki indukcyjnej, powinieneś wiedzieć, że wraz z zakupem kuchenki będziesz musiał wymienić wszystkie stare naczynia kuchenne na nowe. Nie wszystko pasuje do takich pieców! W tym artykule porozmawiamy o tym, które naczynia można stosować na płycie szklano-ceramicznej, a których kategorycznie nie można.

Jaka jest przewaga płyty szklano-ceramicznej nad konwencjonalną płytą elektryczną?

cechy płyty szklano-ceramicznej

Zalet jest oczywiście wiele.

 • Na przykład możliwość natychmiastowego podgrzania i ochłodzenia, dzięki czemu gotowanie na nim jest równie wygodne, jak na gazie.
 • Co więcej, jedzenie gotuje się niemal natychmiast i można je gotować dwa razy szybciej niż na gazie i 4 razy szybciej niż na zwykłym, elektrycznym.
 • Nie można też nie wspomnieć o takiej właściwości, jak łatwość prania. Kto jadł zwykłe żeliwne „naleśniki”, wie, jak trudno je zmyć. A panel szklano-ceramiczny czyści się delikatnym ruchem ręki, wystarczy go spryskać specjalnym narzędziem.
 • Ponadto ceramika szklana ma niezwykłą właściwość zmiany kształtu powierzchni grzewczej. Można na nim gotować nie tylko w okrągłych garnkach, ale także w kaczuszkach!
 • Niektóre piece można zaprogramować na określony tryb gotowania, czyli postawić rondel, nagrzewa się do określonego momentu, gotuje się tyle, ile potrzeba, a następnie samoczynnie zmniejsza moc grzania.
 • Cóż, a najważniejszą zaletą jest to, że jest znacznie bardziej ekonomiczny pod względem zużycia energii elektrycznej w porównaniu do zwykłego.

Ale każda łyżka ma swoją muchę w maści ...

Zobacz też - 10 najlepszych płyt szklano-ceramicznych

A jakie są wady i czy są jakieś?

wady powierzchni szklano-ceramicznej

 • Te talerze są wykonane z drogiego materiału - ceranu, który ma wytrzymałość, która wytrzyma upadek dziesięciolitrowej patelni, ale ... Boją się punktowych uderzeń ostrymi przedmiotami. Na przykład najzwyklejszy nóż, który spadł z wysokości z opuszczonym ostrzem, może łatwo rozłupać powierzchnię.
 • Ponadto ogromną wadą jest to, że spośród wszystkich modeli praktycznie nie ma takich, na których byłby trochę komfortu. A to oznacza, że ​​nigdy nie będziesz mógł postawić cezve z kawą na kuchence!
 • Czemu? Ponieważ dno naczynia musi całkowicie pasować do rozmiaru i zachodzić na krawędzie powierzchni grzewczej w celu ochrony przed wnikaniem wilgoci do gorącej powierzchni. Jeśli dostanie się na nią woda, możesz pożegnać się z piecem. Pęknie natychmiast lub wkrótce.
 • Dużą niedogodnością jest również to, że na jego powierzchni nie można stawiać garnków z mokrym dnem. Cóż, to takie niewygodne ... Wyobraź sobie, że za każdym razem wycierasz go do sucha, gdy garnek został napełniony wodą i stał się mokry.
 • Musisz na nim ostrożnie gotować, nie wylewając niczego na powierzchnię. Na przykład boi się cukru i może „nakazać długie życie” po uderzeniu o powierzchnię.
 • Jeśli go złamiesz, musisz całkowicie zmienić całą powierzchnię szkła. A to jest bardzo drogie.
 • I, oczywiście, wady można bezpiecznie przypisać temu, że jest kapryśna pod względem naczyń i nie można używać wszystkich rodzajów garnków. Dowiesz się, które potrawy są odpowiednie, a których nie ma w następnym bloku.

Naczynia, których nie wolno używać na szklano-ceramicznej powierzchni

uszkodzenie powierzchni szklano-ceramicznej przez niewłaściwe naczynia

Kategorycznie niemożliwe jest użycie miedzi i aluminium, pozostawiają na takiej płycie plamy, które są bardzo trudne do usunięcia.

Naczynia szklano-ceramiczne nie są dobrym rozwiązaniem. Szkło żaroodporne - również nie nadaje się. Te trzy rodzaje naczyń nie nagrzewają się tak szybko, jak to konieczne, w wyniku czego piec pobiera zbyt dużo energii elektrycznej. Ale tutaj, uczciwie, należy zauważyć, że naczynia szklano-ceramiczne również nie nadają się do innych płyt, można ich używać tylko w piekarniku.

O patelnia wok i od razu możesz zapomnieć o kociołkach z okrągłym dnem. Jeśli powierzchnia jest mała, naczynie nawet się nie zepsuje. Konieczne jest wyłącznie zakrycie całego kręgu zaparzania dnem naczynia.

W żadnym wypadku nie należy używać naczyń ze zdeformowanym dnem. A ogrzewanie będzie obrzydliwe, a powierzchnia zostanie zarysowana.

Na tym może - wszystko. Nie możesz skorzystać z powyższego i chociaż kochasz stare garnki, wiele z nich będzie musiało zostać wyrzuconych. Ale co pozostaje? Czytaj.

Jakie potrawy wybrać?

wyroby szklane

Najważniejsza zasada:

Objętość dna naczyń powinna całkowicie pokrywać krąg grzewczy, a najlepiej trochę więcej, ale nie mniej. To, jak pamiętasz, aby powierzchnia była chroniona przed wilgocią.

Wówczas naczynia na talerze szklano-ceramiczne powinny być wykonane ze stali, żeliwa lub metalu emaliowanego. Ale jego dno z pewnością musi być płaskie, równe i gładkie. Najlepszą opcją jest to, że jest ciężki i gruby.

Ogólnie naczynia ze stali nierdzewnej są uważane za najlepszą opcję dla ceramiki szklanej. Nie jest tak ciężki jak żeliwo, co jest zbędnym zabezpieczeniem przed upadkiem i ma dobrą przewodność cieplną.

Tak, i takie patelnie łatwo myć, ale oczywiście płyta szklano-ceramiczna nie ma z tym nic wspólnego.

Zobacz też - Jaka jest optymalna moc dla płyty indukcyjnej?

Zalecenia dotyczące wyboru naczyń do płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne to prawdziwa innowacja w świecie technologii kuchennej. Są bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić w domu. Natomiast częściej są używane w restauracjach i innych kuchniach cateringowych.

Działa niesamowicie: powierzchnia pozostaje zimna, a dno patelni nagrzewa się do zadanej temperatury. Dzięki temu w działaniu jest prostszy i mniej kapryśny niż ceramika szklana.

Naczynia do takich talerzy nadają się tylko z dnem magnetycznym. To nie jest coś nowego, nie. To jest każde naczynie wykonane z metalu przyczepionego do magnesu. Oznacza to, że nie przyjmuje żadnych stopów, miedzi i innych rzeczy.

Powiedzieliśmy Ci, jakiego rodzaju naczynia można stosować na szklano-ceramicznej powierzchni. Teraz od Ciebie zależy, czy wziąć taki piec, czy go odłożyć.

Zobacz też - Czy kuchenka indukcyjna jest szkodliwa dla zdrowia ludzi?

17439 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont