Dom Zasady eksploatacji Urządzenia do zabudowy Co to jest konwekcja i do czego służy w piekarniku

Co to jest konwekcja i do czego służy w piekarniku

Współcześni producenci wyposażają swoje piekarniki duża liczba funkcji, które znacząco podnoszą koszt produktu. Chociaż doświadczenie pokazuje, że niektóre funkcje i funkcje pozostają nieodebrane. Spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego konwekcja w piekarniku jest potrzebna i czy warto za nią przepłacać. Przecież piekarnik elektryczny z konwekcją kosztuje średnio 15-25% więcej niż podobny model bez tej funkcji.

Po co to jest

Konwekcja (tłumaczona z łaciny - „transfer”) to wymuszony ruch powietrza w piecu. Przepływ powietrza wytwarzany przez wentylator (zwykle instalowany z tyłu) umożliwia mieszanie ciepłego i zimnego powietrza, tworząc w ten sposób równomierne rozprowadzenie ciepła w całym piekarniku. Niezależnie od odległości od elementu grzejnego, temperatura w każdym miejscu piekarnika będzie prawie taka sama.

Aby zrozumieć, czym jest konwekcja w piekarniku i do czego służy, przyjrzyjmy się bliżej strukturze piekarnika. W zdecydowanej większości modeli elementy grzejne (elementy grzejne) są instalowane w górnej i dolnej części piekarnika. Istnieje wiele modeli premium, które mają źródła ciepła zainstalowane ze wszystkich stron (z wyjątkiem drzwi) piekarnika. Ale nawet taki układ elementów grzejnych nie zapewni równomiernego rozkładu temperatury w całym piekarniku.

Przede wszystkim warto pamiętać, że elementy grzejne nie mogą mieć dokładnie takiej samej mocy; z czasem ich moc będzie się zmniejszać na skutek starzenia i zużycia. W takim przypadku redukcja mocy nastąpi na różne sposoby. Doprowadzi to do tego, że różnica między ilością ciepła dochodzącego z góry i z dołu będzie się coraz bardziej różnić. Dlatego potrawa na blasze będzie pieczona z różną intensywnością z różnych stron. A jeśli z jednej strony jest już gotowy, z drugiej nadal będzie wilgotny. Sytuacja pogarsza się, gdy w piekarniku zainstalowane są jednocześnie dwie blachy. W takim przypadku rozkład ciepła w całym wnętrzu piekarnika staje się szczególnie nierównomierny. W końcu blacha do pieczenia jest naturalną barierą. Co z jednej strony zapobiega rozprzestrzenianiu się ciepła, az drugiej pochłania pewną jego ilość. Dlatego temperatura w obszarze między tacami będzie znacznie niższa niż w górnej i dolnej części piekarnika. Nierównomierna dystrybucja ciepła ostatecznie negatywnie wpływa na jakość przygotowywania potraw.

Zobacz też:

Zalety konwekcji w piekarniku

Konwekcja ma wiele zalet:

  • Danie nagrzewa się równomiernie ze wszystkich stron, dzięki czemu wszystkie składniki są równomiernie ugotowane. Nie ma potrzeby przestawiania ani rozkładania blach, potrawy z tekstu wypiekane są równomiernie na całej głębokości.
  • Jeśli przestrzegana jest technologia gotowania, wypieki nie palą się, ciasto dobrze rośnie (pasuje).
  • Proces gotowania zajmuje mniej czasu, w tym poprzez skrócenie czasu nagrzewania piekarnika.
  • Krótszy czas gotowania może zmniejszyć zużycie energii.
  • Z powodu przyspieszenia intensywności gotowania i tworzenia się skórki mięso (ryba) traci mniej wilgoci, pozostając soczyste.
  • Korzystanie z konwekcji zmniejsza ilość oleju używanego do gotowania.
  • Gotowanie dużych ilości wypieków przy użyciu wielu blach bez utraty smaku.
  • Uzyskanie chrupiącej skórki.
  • możliwość gotowania dużych kawałków mięsa lub ryb, bochenków chleba itp.

Konwekcja, zmieniając temperaturę grzania, pozwala podgrzać lub rozmrozić potrawę. Ponadto elektryczny piec konwekcyjny może służyć do gotowania suszonych owoców, suszenia roślin leczniczych, skórki cytryny lub pomarańczy.

W niektórych modelach z dużym piekarnikiem producenci instalują dwa wentylatory jednocześnie. Ta opcja powinna być wybrana przez tych, którzy zawodowo zajmują się pieczeniem i produkują je w dużych ilościach.

Ważny:

Przepłacanie za dodatkowy wentylator jest opłacalne tylko wtedy, gdy w piekarniku stale używa się więcej niż dwóch blach do pieczenia.

Czy potrzebuję konwekcji w piekarniku gazowym

Pomimo tego, że piece gazowe są często wyposażone w funkcję konwekcji, jej użycie nie jest zbyt efektywne. Przede wszystkim ze względu na specyfikę położenia elementu grzejnego. W piecach gazowych palnik znajduje się na dole i jest jedynym źródłem ciepła, dlatego dość trudno jest zapewnić jednolitą temperaturę w całej objętości. Aby to zrobić, wentylator musi pracować bardzo ciężko, aby zapewnić dobry przepływ powietrza. To nie tylko skomplikuje proces spalania, pozbawiając płomień, ale może również całkowicie go stłumić. Ta wada jest typowa dla modeli budżetowych od mało znanych producentów. Starają się wyposażyć swoje produkty w maksymalną liczbę funkcji, z których wiele nie jest w pełni przemyślanych lub nieprawidłowo zaimplementowanych. Czy więc w piekarniku potrzebna jest konwekcja, to dość kontrowersyjne pytanie.

Po drugie, w piecu gazowym panuje stała cyrkulacja powietrza, produkty spalania są usuwane. Z powodu nieszczelności dość trudno jest uzyskać jednolity reżim temperatury w całej objętości pieca, co będzie wymagało bardzo intensywnej pracy wentylatora.

Konwekcja parowa: jakie są funkcje

Konwekcja parowa (zwana też konwekcją mokrą) jest szczególnie popularna wśród zwolenników zdrowej diety. Ta funkcja pozwala na gotowanie na parze potraw, zachowując w ten sposób wysoką zawartość witamin i składników odżywczych. Ponadto ciasto, które na początku gotowania zostało poddane działaniu pary, rośnie lepiej i intensywniej, a potrawa nie rozgotowuje się, pozostając soczysta.

Zobacz też:

3558 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont