Dom Zasady eksploatacji Urządzenia do zabudowy Czy kuchenka indukcyjna jest szkodliwa dla zdrowia ludzi?

Czy kuchenka indukcyjna jest szkodliwa dla zdrowia ludzi?

Płyty indukcyjne mają elegancki, wyrafinowany wygląd i dodają odrobinę nowoczesnego stylu i dobrego smaku. Wiele osób woli tę konkretną opcję, ale jest część społeczeństwa, która obawia się o bezpieczeństwo tego pieca. Zobaczmy, czym jest kuchenka indukcyjna? Jak to działa? Czy jest to szkodliwe dla zdrowia ludzkiego?

Co to jest i jak działa

Płyta indukcyjna to rodzaj płyty grzejnej. Ich sprawność wynosi prawie 90%, w kuchenkach gazowych około 50%, aw elektrycznych 70.

Jego zasada działania jest następująca. Prąd płynie ze źródła zasilania (gniazdka) do pieca. Prąd wpływa do cewek indukcyjnych, powodując powstawanie pola elektromagnetycznego wokół ich uzwojeń. W ten sposób, gdy naczynie styka się z powierzchnią płyty indukcyjnej, nagrzewa się. Istnieje jednak specjalny wymóg dotyczący naczyń kuchennych.

Aby przeprowadzić podgrzewanie, dno naczynia musi być wykonane ze stopów ferromagnetycznych. Z powodu kontaktu talerza z dnem naczynia następuje ogrzewanie.

Zobacz też - 10 najlepszych płyt szklano-ceramicznych

Czy to jest szkodliwe dla zdrowia

Japończycy jako pierwsi omówili niebezpieczeństwa związane z tą techniką, wśród których ta technika była właściwie najbardziej rozpowszechniona. Oczywiście pytanie zostało nagłośnione i wszyscy słyszeli. Wielu naukowców przetwarzało te informacje, w szczególności Szwajcarzy pracowali stopniowo.

Z badań naukowych wynika, że ​​jeśli jest stosowana prawidłowo i kompetentnie, technika ta nie może być szkodliwa ani bardziej niebezpieczna niż inne podobne urządzenia. Oczywiście zalecenia te dotyczą wszystkich technologii. Nieprzestrzeganie zasad użytkowania jest niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego.

Należy przestrzegać instrukcji i zaleceń dotyczących użytkowania. Należy je wykonać, jak w przypadku każdego innego sprzętu AGD. Na przykład nie można podgrzewać potraw w kuchence mikrofalowej w metalowych lub złoconych naczyniach. Ze względów przeciwpożarowych nie zaleca się pozostawiania włączonego żelazka itp. Kuchenki indukcyjne nie są wyjątkiem, wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami producenta i nie można mówić o szkodach dla zdrowia.

Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy technologia, choć w mniejszym stopniu, może negatywnie wpływać na stan określonej kategorii ludzi. Są to specyficzne przypadki, kiedy lekarz z powodu zaburzenia w organizmie może zalecić unikanie obsługi niektórych urządzeń.

Zalety kuchenek indukcyjnych

Nowoczesny wygląd płyty to nie jedyny jej plus. Potwierdzenie tego ma kilka bardzo istotnych zalet.

  • Oszczędzanie energii. Jeśli mówimy o zużyciu energii elektrycznej, kuchenki indukcyjne zużywają półtora raza mniej niż kuchenki elektryczne, a szybkość ogrzewania jest znacznie wyższa. Istnieje również tryb automatycznego wyłączania po zatrzymaniu gotowania.
  • Bezpieczeństwo operacyjne. Trudno to sobie nawet wyobrazić, ale podczas gotowania nie można obawiać się poparzenia, powierzchnia pieca się nie nagrzewa.Pamiętajmy, że między palnikiem a naczyniem wymieniana jest energia. W takim przypadku od momentu wyjęcia naczyń palnik będzie ciepły jeszcze przez kilka minut, po czym całkowicie ostygnie. A także nie ma ryzyka, że ​​piec pozostanie po drodze, zapomniałeś go wyłączyć. Jeśli wyjmiesz z niej naczynia, wyłączy się automatycznie.
  • Przyjazne dla środowiska i minimalne rozpraszanie ciepła. Podczas procesu gotowania nie wydzielają się żadne produkty spalania, jak w przypadku kuchenki gazowej, a także ze względu na to, że powierzchnia pieca nie nagrzewa się, w kuchni nie będzie tak gorąco. To ważny punkt, ponieważ czasami kuchnia podczas gotowania zamienia się w bardzo gorące pomieszczenie. W takich warunkach gotowanie staje się absolutnie niewygodne.
  • Łatwe do czyszczenia. Wyobraź sobie, że aby go umyć, nie musisz usuwać żadnych kratek ani czekać, aż piec ostygnie przez długi czas. Po prostu uzbrajamy się w szmatkę z myjką i lekko przecieramy powierzchnię.

Czasami, gdy tworzą się uporczywe zabrudzenia, można użyć specjalnych narzędzi i skrobaków, które delikatnie i bez uszkodzeń poradzą sobie z zadaniem.

Oczywiście, w zależności od modeli i marek, różne piece mają szereg funkcji, które pomagają w gotowaniu. Na przykład, takie jak minutnik, automatyczne wyłączanie i tak dalej.

Jak zmniejszyć szkody spowodowane przez płytę indukcyjną

Aby zapobiec negatywnemu wpływowi na organizm, naukowcy zalecają przestrzeganie następujących zasad:

  1. Wybierz odpowiednie dania. Jeśli dostarczona jest metalowa misa z ferromagnetycznym dnem, należy jej użyć. Na opakowaniu lub na dnie naczyń powinny znajdować się specjalne oznaczenia o możliwości jego użycia.
  2. Dno naczynia musi całkowicie zakrywać pole grzejne. Wtedy powrót energii będzie tylko między nimi.
  3. Nie używać pojemników z wybrzuszonym lub uszkodzonym dnem.
  4. Zaleca się, aby odległość osoby od panelu nie była mniejsza niż 20 cm, co ochroni przed promieniowaniem. Badania potwierdziły, że na tej odległości pole magnetyczne jest równe zeru.
  5. Właściwy dobór zapasów. Lepiej jest wybierać łyżki, szpatułki, drewniane, plastikowe i metalowe.

W takim przypadku możemy stwierdzić, że ta technika nie stwarza realnego ryzyka. A cała rozmowa na temat szkód dla ludzkiego zdrowia to bardziej mit niż rzeczywistość. A jeśli zastosujesz się do zaleceń dotyczących jego działania, mity zostaną całkowicie rozwiane.

Zobacz też - Ocena najlepszych płyt indukcyjnych według opinii klientów

12245 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont