Dom Zasady eksploatacji Sprzęt klimatyzacyjny Promienniki podczerwieni są szkodliwe lub nie

Promienniki podczerwieni są szkodliwe lub nie

Każdego roku technologie są ulepszane, pojawiło się bardzo wiele sposobów na ogrzanie domu. Jednak już od jakiegoś czasu popularne stały się grzejniki, których zasada działania opiera się na promieniowaniu fal podczerwonych. Swoją popularność zdobyli dzięki szerokiej reklamie we wszystkich mediach. Producent twierdzi, że urządzenie jest całkowicie bezpieczne w codziennym życiu, a także jest urządzeniem ekonomicznym. Przejawia się to w tym, że promieniowanie podczerwone emituje więcej ciepła niż konwencjonalne urządzenia do ogrzewania pomieszczenia. Jednocześnie zalet tego grzejnika nie jest tak wiele, ale pokrywają one wady konwencjonalnych. W tym artykule powiemy Ci, czy promienniki podczerwieni są szkodliwe, czy nie. Korzyści i szkody związane z urządzeniami zostaną opisane poniżej w artykule.

TOP 10 najlepszych grzejników z Aliexpress

Zasada działania i konstrukcja

Ogrzewacze IR w domu

Aby zrozumieć korzyść lub szkodę, lub jedno i drugie jednocześnie, trzeba znać zasadę działania samego urządzenia, jego konstrukcję i parametry techniczne.

Jak powszechnie wiadomo, wszystkie lokalne urządzenia grzewcze emitują fale podczerwone, które są rodzajem strumienia elektromagnetycznego. Jednak różnica między zwykłą baterią a naszym urządzeniem polega na długości i intensywności tych przepływów, co jest znaczną różnicą. Jako przykład naturalnego ogrzewania i światła - nasze Słońce jest najpotężniejszym emiterem fal IR na planecie. Długa ekspozycja na słońce może prowadzić do oparzeń i innych nieprzyjemnych konsekwencji.

Promiennik podczerwieni to nie Słońce, promieniowanie jest tysiące razy słabsze, długość fali i częstotliwość są mniejsze, co oznacza, że ​​jest bezpieczniejszy. Zasada działania polega na równomiernym ogrzaniu otaczających obiektów za pomocą skierowanych promieni w przestrzeń pomieszczenia. Otaczające obiekty, a raczej powierzchnia, nagrzewają się w zależności od nagrzewania samego urządzenia. Liczba fal rośnie w zależności od stopnia nagrzania grzejnika.

Promienniki podczerwieni są podzielone w zależności od temperatury szczytowej i długości fali. Oto kilka przykładów:

  • Urządzenia emitujące długie fale - od około pięćdziesięciu do dwustu mikronów;
  • Fale emitujące o średniej długości - od dwóch i pół do pięćdziesięciu mikronów;
  • Promieniujące fale o krótkim zasięgu - od siedemdziesięciu sześciu setnych do dwóch i pół mikrona.

Są również podzielone ze względu na wpływ na ludzką skórę, czyli zdolność przenikania fal pod skórą. Zależy to od częstotliwości i intensywności fal IR, które są podzielone na trzy typy: IR-C, IR-B, IR-A. Litery od C do A wskazują na wpływ promieni podczerwonych na ludzką skórę, czyli w zależności od długości fali zwiększa się wnikanie tej ostatniej w warstwy skóry. Kiedy żarzący się element osiągnie określoną temperaturę, w zależności od jej wartości, liczba emitowanych fal będzie się zmieniać i jedne fale będą większe, inne mniejsze. Wiadomo jednak, że im wyższa temperatura, tym większa koncentracja fal krótkich. Najczęściej się o tym nie mówi, a dla niedoinformowanego użytkownika będzie to nowość.

Warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane jest urządzenie.Wiadomo, że czarne odcienie silniej od innych absorbują promieniowanie podczerwone, a także dobrze je odbijają, jednocześnie je zniekształcając. Dlatego warto unikać urządzeń wykonanych z czarnego metalu lub tworzywa sztucznego; do tego najlepiej nadaje się ceramika, która ma reflektory optyczne.

Zobacz też - Jak podłączyć termostat do promiennika podczerwieni

Szkoda i korzyść

korzyści i szkody związane z promiennikiem podczerwieni

Dochodzimy więc do głównego pytania, które interesuje wielu użytkowników lub tylko osoby, które zamierzają kupić promiennik podczerwieni do swojego użytku, czy urządzenie ma negatywny wpływ na ich organizm.

Od czasu odkrycia promieniowania podczerwonego, naukowcy od lat testują i badają, jak wpływa ono na organizm ludzki jako całość, jakie przynosi korzyści i szkody. Jak wspomniano powyżej, największym i najbardziej agresywnym źródłem promieniowania jest Słońce, to właśnie ono posłużyło za przykład do eksperymentów. Zatem wpływ promieniowania przechodzi głównie przez skórę i oczy. W zależności od liczby fal IR zmienia się również ich wpływ.

Promienie podczerwone powodują główne uszkodzenia skóry, wysuszają ją, a naskórek nie ma czasu na uwolnienie segmentu, który z czasem nawilża powierzchnię. Dlatego długotrwałe przebywanie pod wpływem grzejnika jest szkodliwe, ponieważ może to prowadzić do różnego stopnia oparzeń i chorób skóry. Zdecydowanie nie zaleca się włączania urządzenia na pełną moc, gdy znajdujesz się pod bezpośrednim wpływem, szczególnie w przypadku urządzeń emitujących fale o krótkim i średnim zasięgu. Wszystkie te wskaźniki zależą również od samej osoby, od jej podatności, na którą zdecydowanie należy zwrócić uwagę, aby później nie obwiniać producenta za oszustwo. Każda osoba może wytrzymać pewną ilość dowolnej fali, nie tylko podczerwieni, dlatego należy zachować ostrożność i postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dołączonymi do urządzenia.

Ponadto, w zależności od stopnia szkodliwego wpływu na organizm ludzki, dochodzi do uszkodzenia oczu. Często długotrwała ekspozycja na bezpośrednie promienie podczerwone negatywnie wpływa na wewnętrzną strukturę oka. Wpływ jest tysiące razy słabszy niż słońce, ale znowu wszystko zależy od fizjologii ludzi, którzy używają urządzenia. Dlatego stanowczo nie zaleca się instalowania urządzeń na podczerwień w pobliżu miejsc pracy, w których występuje bezpośredni wpływ na oczy. Dotyczy to zakładów produkcyjnych i biur. Naruszenie tych punktów jest bezpośrednim naruszeniem bezpieczeństwa podczas pracy.

Dlatego, aby uniknąć szkodliwych skutków, musisz wiedzieć kilka rzeczy:

  • Urządzenie nie jest przeznaczone do użytku przez długi czas, ponieważ jego zasada działania jest radykalnie inna;
  • Urządzenia wykorzystujące fale o krótkich i średnich długościach są przeznaczone do użytku w dużych pomieszczeniach i na zewnątrz;
  • Jeśli kupiłeś urządzenie, postępuj zgodnie z zasadami bezpieczeństwa podczas pracy, aby później nie pojawiały się niepotrzebne pytania.

Zapoznaliśmy się więc ze szkodliwymi czynnikami, teraz dowiemy się, jakie są przydatne aspekty promiennika podczerwieni.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do promieniowania słonecznego, promieniowanie podczerwone urządzenia nie wywołuje skutków radioaktywnych i promieniowania ultrafioletowego. To ogromny plus, który sprawia, że ​​to urządzenie jest wygodne i bezpieczne oczywiście, jeśli wybierzesz odpowiednie urządzenie i będziesz z niego prawidłowo korzystać.

Po drugie, jak wspomniano powyżej, urządzenie nagrzewa wszystkie obiekty w pomieszczeniu, podobnie jak słońce oddziałuje na powierzchnię. Tylko z tego powodu podczas korzystania z tego urządzenia poczujesz, że pomieszczenie nagrzewa się równomiernie, a nie jak ze zwykłych grzejników, czyli w sekcjach.

Warto również zaznaczyć, że główną zaletą tych grzejników jest to, że nie wysychają powietrza, nie niszczą drobnoustrojów i zapobiegają rozprzestrzenianiu się wilgoci, tworząc tym samym przytulność i komfort w domu.

Urządzenia doskonale sprawdzają się nie tylko w ogrzewaniu pomieszczeń, ale również na zewnątrz.Wiele urządzeń wykorzystywanych jest w celach medycznych i profilaktycznych, do szybkiego i skutecznego ogrzania określonych części ciała. Jest pomocny w zapobieganiu przeziębieniom i chorobom zapalnym.

Zobacz też - Konwektor czy promiennik podczerwieni - który jest lepszy w użyciu?

TOP 10 najlepszych grzejników z Aliexpress

Wynik

Z powyższego możemy więc wyciągnąć następujący wniosek: promienniki podczerwieni mają bardziej pozytywne właściwości niż negatywne, są racjonalne w użyciu zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, jednak do użytku domowego zalecane są urządzenia wykorzystujące duży zakres długości fal.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zdecydować, czy promienniki podczerwieni są niezdrowe, czy nie. Korzystaj z urządzeń zgodnie z instrukcją, a zapewniamy, że przyniesie Ci to duże korzyści.

Zobacz też:

4028 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont