Dom Zasady eksploatacji Duże AGD Czy freon z lodówki jest szkodliwy dla ludzi

Czy freon z lodówki jest szkodliwy dla ludzi

Każdy w domu ma przydatne urządzenie gospodarstwa domowego zwane lodówką, które pozwala na przechowywanie naszych produktów przez długi czas. Niestety, jak każde urządzenie, może się zepsuć, ale w tym artykule porozmawiamy o wycieku „czynnika chłodniczego”, gazu, którym chłodzone są obie komory lodówki, oraz dowiemy się, czy freon w lodówce jest niebezpieczny, czy nie i rozważymy jego szkodliwość dla ludzi ...

Jak już wspomniano powyżej, awariom lodówki może towarzyszyć obniżenie ciśnienia i wyciek gazu z komory. Dlatego nie próbuj w żaden sposób usuwać lodu ze ścianek urządzenia ostrymi przedmiotami, ponieważ może to skończyć się źle. Stąd ludzie mają pytanie "czy freon z lodówki jest niebezpieczny?"

Typy freonów

Typy freonów

Do tej pory w systemach chłodniczych stosuje się freon różnych marek, poniżej rozważymy każdy z nich osobno:

  1. Marka R600za lub „izobutan” - być może najpopularniejszy rodzaj czynnika chłodniczego, szeroko stosowany w układach chłodniczych. Jest to mieszanina gazów ziemnych, dzięki czemu nie zubaża warstwy ozonowej w atmosferze. Jednak w kontakcie z powietrzem stwarza dość wysokie zagrożenie wybuchem. Przy wysokim stężeniu w pomieszczeniu mieszanina może się zapalić. Jeśli chodzi o zagrożenie dla ludzi, to może szkodzić tylko w wysokim stężeniu - przy dolnym progu zagrożenia wybuchowego, czyli 31 gramów substancji na metr sześcienny powietrza. Standardowo najbardziej zwyczajna kuchnia ma 15 metrów sześciennych, więc aby stworzyć takie środowisko, potrzeba 400 gramów tej substancji, ale będzie to wymagało całkowicie uszczelnionego pomieszczenia, w którym nigdzie nie może odparować. To iw samej lodówce izobutan nie więcej niż 150 gramów.
  2. Marka R134za lub „tetrafluoroetan” - również nie mniej powszechny rodzaj freonu, jak wyżej opisany czynnik chłodniczy. Jest to pierwszy produkt wyhodowany bez użycia chloru. To absolutnie bezbarwny gaz. Różni się od swojego poprzednika tym, że jest nietoksyczny, niewybuchowy. Całkowicie bezpieczny dla ludzi w każdym środowisku i w każdej temperaturze.
  3. Marka R12 lub „difluorodichlorometan” - występuje głównie w lodówkach starej produkcji, więc nie znajdziesz go w nowoczesnych jednostkach. Jest to bezbarwna substancja w postaci gazu, ale ma lekki zapach przypominający eter i nie jest wybuchowa. Jest szkodliwy dla środowiska i może zubożać warstwę ozonową w atmosferze. Jeśli chodzi o to, czy freon z lodówki tej marki jest szkodliwy, wszystko jest następujące - przy wysokim stężeniu substancji w pomieszczeniach przemysłowych (objętość powietrza wynosi około 30%) prowadzi to do uduszenia człowieka. Jednak w lodówce nie ma go zbyt wiele, aby stworzyć takie środowisko. Jeśli podgrzejesz go do temperatury 330 stopni Celsjusza, zacznie wydzielać toksyczne gazy.
  4. Marka R22 lub „difluorochlorometan” - dokładnie taki sam jak powyższy typ freon w lodówce, był używany w starych modelach lodówek, dziś go nie znajdziesz.Jest to substancja gazowa, całkowicie bezbarwna, niepalna i niewybuchowa. Ma subtelny zapach chloru. Substancja może łatwo zniszczyć warstwę ozonową, ale jej potencjał jest dziesięciokrotnie mniejszy niż poprzedniej. Zdolny do rozkładu na szkodliwe pierwiastki w kontakcie z płomieniem. Dla człowieka staje się trujący dopiero po podgrzaniu do 250 stopni, kiedy zaczyna się rozkładać na oddzielne elementy.

Pomimo tego, że freony w niektórych przypadkach są nieszkodliwe lub wcale nie zagrażają życiu człowieka, najlepiej nie ryzykować i nie wchodzić w kontakt z substancjami chłodniczymi.

Jak dowiedzieć się, który freon krąży w Twojej lodówce

Dość łatwo jest dowiedzieć się, jaki rodzaj freonu masz w lodówce i jego markę czynnika chłodniczego w lodówce, w tym celu musisz spojrzeć na obudowę sprężarki i znaleźć specjalną etykietę, na której zostanie wskazana marka używanego freonu lub jakiejkolwiek innej substancji. Jeśli nie chcesz przesuwać lodówki lub nie możesz zbliżyć się do tylnej ściany, możesz znaleźć rodzaj czynnika chłodniczego w dokumentacji technicznej.

Zobacz też - Jaka jest strefa świeżości w lodówce?

Jakie są oznaki wycieku freonu?

Jakie są oznaki wycieku freonu

Istnieje wiele czynników wycieku, niektóre z nich są spowodowane przez osobę, a inne z powodu wady fabrycznej lub niedokładnego transportu urządzenia, cóż, lub lodówka po prostu przeżywa swoją żywotność. Są one następujące:

  • Kiedy wyjmowałeś lód w zamrażarce ostrym przedmiotem, przypadkowo uderzyłeś ścianę, po czym usłyszałeś syk z tej dziury - tutaj już mówimy o bezpośrednim wycieku freonu.
  • Sprężarka działa, ale się nie wyłącza iw tym przypadku zauważane jest niedostateczne chłodzenie komór bloku - gdy freon wycieka z układu, lodówka nie będzie w stanie utrzymać zadanej temperatury i próbuje to kompensować poprzez ciągłą pracę. Jeśli twoja lodówka jest dwukomorowa i ma dwie sprężarki, to spadek temperatury można zauważyć tylko w jednej z komór, a jeśli jest tylko jedna sprężarka, wpłynie to na obie komory.
  • „Silnik” lodówki nie chce się uruchomić - jeśli cały czynnik chłodniczy ulotnił się z układu, sprężarka nie uruchomi się.
  • Centrala sygnalizuje awarię - w nowoczesnych modelach lodówek zapewniono panele informacyjne, które zgłaszają awarię systemu poprzez miganie niektórych wskaźników. Zwykle znaczenie tych wskaźników jest opisane w instrukcji obsługi urządzenia.
  • Możesz również wizualnie zidentyfikować wyciek - w takim przypadku na parowniku utworzy się niewielka warstwa lodu.

Większość marek freonów ma zwiększoną płynność, dzięki czemu przy najmniejszym obniżeniu ciśnienia czynnik chłodniczy może łatwo odparować. Często bardzo trudno jest określić miejsce, przez które przechodzi substancja, ponieważ gaz jest bezbarwny, a ze względu na pracę sprężarki możesz nie usłyszeć syczenia. W takich przypadkach sam niewiele możesz zrobić, tutaj przyjdą ci z pomocą tylko mistrzowie ze specjalnym wyposażeniem.

Zobacz też - Lodówka zamraża żywność: dlaczego tak się dzieje?

Wniosek

Dla lodówki najważniejszym elementem jest freon, bez którego nie będzie mogła normalnie funkcjonować, dlatego gdy tylko podejrzewasz, że wycieka z układu, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na Twoje pytanie: czy freon w lodówce jest niebezpieczny, czy nie? Jak wskazują sami producenci, jest nieszkodliwy, dopóki nie trafi do określonego środowiska, w którym zaczyna się rozkładać na toksyczne substancje. Lepiej nie ryzykować, a jeśli wyciekasz, unikać wdychania oparów tej substancji.

Zobacz też:

16026 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont