Dom Zasady eksploatacji Drobne AGD Szkoda multicookera dla zdrowia ludzkiego: mit czy rzeczywistość?

Szkoda multicookera dla zdrowia ludzkiego: mit czy rzeczywistość?

Uniwersalny multicooker już dawno stał się nieocenionym pomocnikiem w kuchni. Jedzenie w nich bez zbędnych kłopotów okazuje się soczyste, aromatyczne i smaczne. Wystarczy kilka kliknięć przycisków, aby nawet złożone potrawy ugotowały się samodzielnie. Nawet zatwardziałe gospodynie domowe, które uwielbiają zachwycać domowników kulinarnymi przysmakami, nabyły tak przydatne urządzenie.

Jednak nie wszyscy są tacy różowi. Wiele osób jest sceptycznych. Zastanawiają się, ile jedzenia gotowanego w multicookerze jest dobre dla ludzi. Czy multicooker naprawdę szkodzi, czy to nic więcej niż spekulacje?

Dlaczego multicooker jest szkodliwy dla zdrowia?

czy multicooker jest szkodliwy dla opinii lekarza

Takie urządzenia kuchenne stały się bardzo popularne. Producenci oferują różne modele różniące się funkcjami i wydajnością. Podobnie jak w przypadku każdego sprzętu gospodarstwa domowego, eksperci przeprowadzają szeroki zakres badań, próbując zbadać wpływ na zdrowie ludzi.

O jakiej możliwej krzywdzie mówimy?

Wewnętrzny pojemnik, w którym umieszczana jest żywność, ma specjalną powłokę teflonową. Nie trzeba wyjaśniać, do czego służy - gotować bez przyklejania. Ten materiał był aktywnie reklamowany i używany przez długi czas. Problem polega na tym, że po silnym podgrzaniu uwalnia szkodliwe substancje, które mogą potencjalnie prowadzić do rozwoju raka. Jeśli na zwykłym piecu patelnia nagrzewa się do + 100 ... + 150oC, wtedy w multicookerze temperatura może osiągnąć +400oC ze względu na szczelność.

W tak wysokiej temperaturze zaczyna się uwalniać PFOA (kwas perfluorooktanowy), który jest częścią teflonu.

Obraz dopełnia kilka negatywnych czynników:

  • do początku XXI wieku. dokładny skład powłoki teflonowej pozostał nieznany;
  • w warunkach laboratoryjnych u zwierząt stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania na raka;
  • Rejestracje mówią, że większość ludzi w krajach rozwiniętych ma ślady PFOA we krwi;
  • duże fabryki były wielokrotnie karane, ponieważ w ich rejonie stwierdzono wysokie stężenia PFOA w wodzie.

Podsumowując wszystkie powyższe, naprawdę warto pomyśleć o korzyściach płynących z gotowania. Jeśli u danej osoby stężenie kwasu perfluorooktanowego zostanie przekroczone, istnieje ryzyko zachorowania na raka. Zwłaszcza jeśli trwa to ponad 4-5 lat.

Zobacz też - Funkcje i zasada działania multicookera

Czy można używać multicookera - czy jest naprawdę dobry, a czy zły?

Wszystkie informacje o zagrożeniach związanych z multicookerem pochodzą z wyników szeroko zakrojonych badań naukowców z różnych krajów. Jeśli taki fakt stanie się znany, natychmiast podejmowane są działania w celu wyeliminowania problemu. Producenci często podlegają surowym karom, jeśli nie przestrzegają. W związku z tym starają się, aby gotowanie było nie tylko tak wygodne, jak to tylko możliwe, ale także bezpieczne dla ludzi.

Wraz z rozwojem technologii możliwe jest szybkie i zdrowe gotowanie.Szczególną uwagę zwraca się zarówno na sam proces, jak i na materiały, z których wykonany jest multicooker. (Zobacz też: Kuchenka mikrofalowa: szkoda lub korzyść, opinia eksperta)

Aby zmniejszyć szkodliwość multicookera na zdrowie ludzi, podjęto szereg kroków:

  • obniżono maksymalną temperaturę wewnątrz komory z jedzeniem;
  • eliminowane są szkodliwe dodatki chemiczne;
  • zwiększa się stabilność kompozycji polimeru teflonowego.

Ponadto prace w tym kierunku nie zostały zakończone, dlatego z każdym nowym modelem poprawia się stan powłoki teflonowej. Nowe modele multicookerów są w stanie idealnie dokładnie utrzymać nie tylko temperaturę, ale także ciśnienie w środku. Duże firmy dbają o swoją reputację, więc nie potrzebują pozwów ze strony konsumentów czy organizacji ekologicznych.

Zobacz też - Ocena najlepszych producentów multicookerów w 2019 roku według jakości

Czy można gotować w multicookerze bez obaw o zdrowie?

Z technologicznego punktu widzenia sprzęt AGD staje się coraz bardziej zaawansowany. Promieniowanie elektromagnetyczne zmniejsza się, nagrzewanie indukcyjne wpływa tylko na warstwę powierzchniową. Większość pytań dotyczy powłoki teflonowej. Producenci byli w stanie spowolnić proces awarii.

Jak niebezpieczna jest powłoka nieprzywierająca na bazie teflonu?

Eksperci badający właściwości różnych materiałów deklarują, że degradacja zaczyna się nie wcześniej niż 5 lat później. Dotyczy to w pełni teflonu używanego do produkcji przyborów kuchennych i różnych urządzeń gospodarstwa domowego.

Jak niebezpieczna jest powłoka nieprzywierająca na bazie teflonu

Jedną z skarg gospodyń domowych jest to, że warstwa powłoki ulega dość łatwo uszkodzeniom. Co więcej, jeśli aktywnie gotujesz i często myjesz po 2 latach, nie pozostanie po nim ani ślad. I to nie przypadek.

Wydawałoby się, że można nanieść grubszą i mocniejszą warstwę polimeru. Ale producenci nie robią tego, aby zmniejszyć potencjalne szkody. Duża ilość teflonu wystawiona na działanie wysokich temperatur nieuchronnie doprowadziłaby do uwolnienia PFUOR w żywności. Ale tak się nie dzieje, a wadą jest dokładność powłoki teflonowej do pielęgnacji.

Zobacz też - Co oznacza funkcja Multi-Cook w multicookerze?

Wnioski dotyczące korzyści i zagrożeń związanych z multicookerem

Producenci pracują nad zmniejszeniem stężenia szkodliwych substancji, a to przynosi efekty. Oczywiście, jeśli używasz niskobudżetowych modeli wykonanych z taniego plastiku, niskiej jakości ceramiki i stali nierdzewnej zawierającej nikiel, istnieje zagrożenie dla zdrowia.

Sprawdzone modele wiodących marek tworzone są z uwzględnieniem wszystkich wymagań środowiskowych, dzięki czemu multicooker zachowuje przydatne substancje i nie zatruwa żywności kwasem perfluorooktanowym, niklem ani innymi szkodliwymi substancjami.

Zobacz też - Jak wybrać wysokiej jakości multicooker w 2019 roku

50012 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont