Dom Remont Duże AGD Pralka Atlant podaje błąd F3 - co to znaczy?

Pralka Atlant podaje błąd F3 - co to znaczy?

Zwykle wkładasz pranie do bębna i rozpoczynasz pranie, a po chwili stwierdzasz, że pralka Atlant nie pierze i wydaje kod F3. Na przykład błąd F3 w maszynie Atlant pojawia się niezależnie od programu, a poza tym pranie może być kontynuowane. Co oznacza ten kod i jak rozwiązać problem, który się pojawił?

Dekodowanie błędu

Stiralnaja mashina Atlant vydaet oshibku F3

Kod błędu F3 oznacza, że ​​jest problem z podgrzewaniem wody: go nie ma lub wręcz przeciwnie, jest nadmierny. W takim przypadku maszyna może normalnie pracować w trybach prania w zimnej wodzie, ale w programach z ogrzewaniem pojawia się błąd. W modelach bez ekranu ten błąd jest sygnalizowany w następujący sposób - świecą się 3 i 4 wskaźniki drenażu.

Jeśli zauważysz, że Twoja pościel jest źle wyprana, podczas gdy wyczuwalny jest zapach stęchlizny, najprawdopodobniej nastąpiło uszkodzenie elementu grzejnego.

Powody niewymagające naprawy

  • Połączenie elektryczne. Konieczne jest wyraźne wskazanie, czy nie ma uszkodzeń samego przewodu lub wtyczki. Ważne jest również, aby połączenie z siecią elektryczną odbywało się bezpośrednio, to znaczy bezpośrednio do gniazdka, a nie za pomocą adaptera.
  • Wystąpiła awaria systemu. Jeśli po raz pierwszy masz taki błąd, możesz dać maszynie czas na odpoczynek. Odłącz urządzenie, wyciągając przewód zasilający na dosłownie dziesięć minut. Dość często ulega awarii, ale jest tymczasowa i taki restart pomoże.
  • Sprawdź podłączenie przewodów grzałki. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli urządzenie zostało zdemontowane przed tego typu awarią. Jest prawdopodobne, że kontakty właśnie trochę odeszły od ich zwykłego miejsca.

Zobacz też - Pralka Atlant podaje błąd F4 - co to znaczy?

Usterki wymagające naprawy

Oprócz usterek, które nie wymagają naprawy, są też takie, które wymagają bezpośredniej naprawy.

Zepsuł się element grzejny

Jeśli podczas mycia w wysokiej temperaturze szyba włazu pozostaje zimna, element grzejny jest uszkodzony. Ponadto, jeśli pralka zostanie wstrząśnięta, izolacja grzejnika może zostać uszkodzona, co może spowodować zwarcie, a nawet pożar. Przyczyną nieprawidłowego działania może być wada fabryczna lub skala. Element grzejny nie podlega naprawie; wymagana jest wymiana. Koniecznie sprawdź element grzejny za pomocą multimetru, być może problem nie leży w nim, ale w czujniku temperatury (w niektórych modelach czujnik temperatury jest instalowany oddzielnie od grzejnika).

Uszkodzony czujnik termiczny

Pojawienie się błędu F3 na samym początku prania, gdy pralka nie nagrzewa się, przegrzewa lub całkowicie zagotuje wodę, może wskazywać na awarię czujnika temperatury - czujnika temperatury mierzącego temperaturę wody w pralce. W takim przypadku wymagana będzie wymiana czujnika temperatury, a jeśli jest on wbudowany bezpośrednio w element grzejny, co obserwuje się w większości modeli, wymagana będzie całkowita wymiana elementu grzejnego.

Wadliwa płyta sterująca

Jeśli po 12-15 minutach od rozpoczęcia prania na wyświetlaczu maszyny Atlant pojawi się błąd F3, a proces mycia zostanie całkowicie zatrzymany, oznacza to, że płyta sterująca mogła się nie powieść. To jest mikroukład, który kontroluje proces pracy pralki. Zasadniczo przepala się przekaźnik znajdujący się na płycie sterującej, który odpowiada za włączenie elementu grzejnego lub toru. W takim przypadku będziesz musiał wymienić wypalony przekaźnik lub przylutować tory. W momencie awarii procesora moduł sterujący będzie wymagał całkowitej wymiany.

Problem z okablowaniem

Jeśli w pralce pojawi się błąd F3, to znika, to okablowanie od elementu grzejnego do modułu sterującego jest uszkodzone. W takiej sytuacji trzeba skręcić uszkodzone okablowanie lub całkowicie wymienić pętlę na przewody.

Zobacz też:

8385 0

Jak wybrać

Opinie

Remont