Dom Remont Duże AGD Pralka Atlant podaje błąd F4 - co to znaczy?

Pralka Atlant podaje błąd F4 - co to znaczy?

Zamknęliśmy drzwiczki włazu, wcisnęliśmy „Start” i po chwili zauważyliśmy, że maszyna się zatrzymała, a na wyświetlaczu był kod F4. Co robić? Co oznacza błąd F4 w pralce Atlant? Jak samodzielnie rozwiązać problem? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Dekodowanie błędu

Błąd F4 w pralce Atlant

Błąd F4 na wyświetlaczu maszyny Atlant mówi, że są problemy w systemie spustowym i nie można spuścić ścieków ze zbiornika. Zanim zadzwonisz do mistrza i wpadniesz w panikę, powinieneś dowiedzieć się, czy istnieje powód do paniki i zrozumieć, na czym polega problem.

W pralkach bez ekranu kontrolka wł. / Wył. I drugi wskaźnik w dolnym rzędzie będą się świecić.

Oshibka F4

Jak samodzielnie naprawić błąd

Zanim zadzwonisz do mistrza i wpadniesz w panikę, powinieneś dowiedzieć się, czy istnieje powód do paniki i zrozumieć, na czym polega problem.

 • Awaria sterowania. Aby wyeliminować ten błąd, musisz ponownie uruchomić pralkę Atlant. Aby to zrobić, wyłącz go przyciskiem zasilania i odłącz wtyczkę na 5-10 minut. Następnie ponownie włącz maszynę. Jeśli błąd był przypadkowy, kod się nie pojawi.
 • Zatkany filtr. Często pojawia się błąd F4 z powodu zanieczyszczeń w filtrze spustowym. Różne nici, małe rzeczy z kieszeni z czasem zatykają dziury, a woda nie przepływa. W takim przypadku konieczne jest usunięcie blokady. Aby to zrobić, spuść wodę ręcznie za pomocą szmat, a następnie odkręć filtr spustowy i wyczyść go z zanieczyszczeń. Na koniec odłóż wszystko na miejsce i sprawdź, czy nie ma błędu. Jeśli zniknął, przyczyna została usunięta.
 • Wąż spustowy jest zatkany. Często zdarza się, że zanieczyszczenia są pompowane do węża spustowego i zatykają go, blokując w ten sposób przepływ wody. Aby rozwiązać ten problem, musisz najpierw spuścić wodę, następnie odłączyć wąż spustowy i wyczyścić go pod silnym strumieniem gorącej wody, a następnie włożyć go z powrotem na miejsce i ponownie uruchomić maszynę Atlant w trybie wirowania. Kod błędu powinien zniknąć.
 • Zablokowanie kanalizacji. Często przyczyną błędu F4 w maszynie Atlant jest zatkany syfon lub rura kanalizacyjna. Aby zdiagnozować taki błąd, należy wyciągnąć koniec węża podłączonego do odpływu i włączyć tryb wirowania. Jeśli błąd się nie pojawił, a woda została bezpiecznie spuszczona przez maszynę, to należy wyczyścić rurę kanalizacyjną za pomocą stalowego kabla lub syfonu poprzez jej demontaż.

Zobacz też - Jak zmienić łożysko w pralce Atlant

Usterki wymagające naprawy

Niestety błąd nie zawsze jest spowodowany prostą awarią. Dlatego należy mieć świadomość innych możliwych powodów.

Oznaki Przyczyna Decyzja
Pralka Atlant nie spuszcza wody i zawiesza się na praniu lub w trybie płukania, pokazuje błąd F4. Uszkodzona pompa odpływowa.

Możliwe przyczyny:

 • Cewka silnika podłączonego do pompy pękła;
 • Wystąpiło zwarcie w silniku pompy;
 • Wirnik pompy skroplin uszkodzony

Awaria pompy występuje z powodu rozwoju wskaźnika zasobów zegara lub gdy dostają się do niego małe przedmioty.

Należy wymienić pompę.
Kiedy woda jest spuszczana, maszyna Atlant wydaje buczenie, a woda nie wypływa. W tym przypadku jest kod F4. Zatkana pompa (pompa spustowa).

Wszelkiego rodzaju drobne przedmioty, różne śmieci z kieszeni, poskręcane nici czy wełna, prześlizgujące się przez filtr odpływowy wpadają do pompy i blokują jej normalną pracę.

Konieczne jest zdemontowanie pompy i oczyszczenie jej z ciał obcych.
Zatkana rura odpływowa.

Rura odgałęziona znajdująca się między filtrem spustowym a zbiornikiem jest również podatna na zatykanie się różnymi przedmiotami (nitkami, wełną, drobinami itp.).

Konieczne jest oczyszczenie rury z blokady.
Program prania zostaje przerwany i wyświetlony zostaje kod F4.

Błąd jest możliwy na każdym etapie programu (płukanie, wirowanie, pranie), a także możliwe, że pojawia się natychmiast po uruchomieniu.

Elektroniczny moduł sterujący uszkodzony.

Główne powody:

 • Ze względu na możliwe wnikanie wilgoci, utlenianie lub spalanie elementów na płycie;
 • Uszkodzenie elementów obwodu;
 • Awaria oprogramowania sprzętowego;
 • Awaria mikroprocesora
W przypadku awarii elementów obwodu z różnych przyczyn konieczna jest ich wymiana.

Jeśli błąd występuje z powodu awarii oprogramowania układowego, należy ponownie zaktualizować program sterownika.

Jeśli powyższe metody nie pomogły pozbyć się błędu lub było to spowodowane awarią mikroprocesora, wymagana jest całkowita wymiana płyty.

Pralka spuszcza wodę podczas prania i przestaje wyświetlać kod błędu F4.

Atlant zamarł podczas cyklu wirowania i pokazał błąd F4. Drzwi są zamknięte.

Uszkodzony wyłącznik ciśnieniowy.

Czujnik odpowiedzialny za poziom wody w zbiorniku nie działa. Sterownik nie odbiera sygnału z pustego zbiornika. Najprawdopodobniej wystąpiło zwarcie na schemacie połączeń czujnika.

Konieczna jest całkowita wymiana wyłącznika ciśnieniowego.
Pralka Atlant zatrzymała się w jednym z punktów programu prania. Wyświetlany jest błąd F4 Wadliwe zasilanie jednostek sterujących.

Pompa lub presostat nie są zasilane lub sygnał sterujący jest przerywany między tymi węzłami a płytą sterującą. Jest to spowodowane utlenianiem styków, zerwanymi przewodami lub zwarciem w okablowaniu.

Wymagany:

Jeśli styki są utlenione, należy je wyczyścić lub wymienić.

Jeśli jest przerwa w przewodach, wymień je.

Wniosek

Nikt nie może wykluczyć pojawienia się nieprawidłowości w działaniu pralki. Dlatego ten artykuł będzie przydatny dla wszystkich użytkowników maszyny Atlant. Często kod błędu jest spowodowany prostymi awariami, z którymi możesz sobie poradzić, przeglądając je w powyższych sekcjach.

Zobacz też:

37685 0

Jak wybrać

Opinie

Remont