Dom Remont Duże AGD Pralka LG wyświetla błąd DE - co to znaczy?

Pralka LG wyświetla błąd DE - co to znaczy?

Zamknęliśmy drzwiczki, wcisnęliśmy „Start” i zamiast nalać wody na wyświetlaczu pojawił się kod DE. Zasadniczo ten błąd pojawia się na początku prania. Co robić? Co oznacza błąd DE w pralce LG? Jak mogę samodzielnie rozwiązać problem? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Dekodowanie błędu

Pralka LG wyświetla błąd DE

Błąd DE oznacza, że ​​drzwi pralki nie są zamknięte lub nie działa blokada drzwi. Zasadniczo przyczyną usterki jest blokada szyberdachu (HLD), ale zawiasy, klamka, zaczep zatrzaskowy lub moduł sterujący mogą być również uszkodzone.

W pralkach LG bez wyświetlacza kod DE jest oznaczony: wszystkie wskaźniki temperatury, wskaźniki prania i płukania migają lub świecą w tym samym czasie. Sygnały te wskazują, że drzwi włazu nie są zamknięte.

Zobacz też - Błąd PF w pralce LG - co robić, jak dekodować?

Jak samodzielnie naprawić błąd

Wydawałoby się, że przyczyna usterki jest znana i wystarczy mocniej zamknąć klapę. Często takie działania wystarczą i problem znika. W przeciwnym razie usterka wystąpi z poważniejszego powodu:

  • Złamany hak zapadkowy, blokada szyberdachu
  • Przemieszczenie sprężyny lub zacisku, blokada szyberdachu
  • Awaria czujnika elektronicznego blokady szyberdachu
  • Awaria panelu sterowania pralki

Ważny:

W tym miejscu wymieniono najczęstsze przyczyny błędu, możliwe są inne mniej znane awarie, a do ich dokładnego określenia zaleca się wezwanie specjalisty.

W przypadku wystąpienia kodu DE zaleca się wykonanie szeregu sekwencyjnych działań, które mogą pomóc samodzielnie pozbyć się błędu.

  • Na początek warto sprawdzić szczelność zamknięcia włazu, być może nie jest zamknięty. Aby to zrobić, wystarczy nacisnąć mocniej.
  • Należy również sprawdzić całe drzwi pod kątem zakłóceń zewnętrznych.
  • Zbadaj wnętrze włazu, możliwe, że ubrania spadły między luk załadunkowy a bęben i przeszkadzają w szczelnym zamykaniu. Należy również zwrócić uwagę na wypustkę elementu ustalającego, być może są na nim przedmioty, które przeszkadzają w zamknięciu.
  • Sprawdź drzwi włazu pod kątem zniekształceń, jeśli zostaną znalezione, konieczne jest dokręcenie bocznych zawiasów.
  • Jeśli żadne z powyższych nie zostanie znalezione lub nie pomoże, należy całkowicie zresetować pralkę. Aby to zrobić, wykonaj kolejno następujące kroki: otwórz klapę, odłącz maszynę od sieci poprzez wyciągnięcie wtyczki, odczekaj 15-20 minut, następnie ponownie podłącz maszynę i zamknij klapę.

Jeśli po wykonaniu powyższych czynności błąd nadal występuje, warto rozważyć inne przyczyny nieprawidłowego działania.

Usterki wymagające naprawy

Skorzystaj z poniższej tabeli, aby określić przyczynę błędu:

opis problemu Przyczyna błędu Rozwiązanie
Drzwi luku nie zamykają się lub nie blokują całkowicie. Hak zatrzasku jest mocno zużyty lub złamany Wymiana elementu
Drzwiczki zamykają się i blokują, ale pralka nie uruchamia programu prania. Urządzenie blokujące zamek nie działa Wymiana elementu
W trybie prania, płukania lub wirowania pralka przestała działać i wygenerowała błąd DE. Wyczuwa się zapach spalenizny. Wadliwy moduł sterujący. Najczęściej mikroukład „cierpi” z powodu przepalenia styków podczas skoków napięcia lub przedostania się wody do elektroniki. Konieczne jest zdjęcie panelu przedniego poprzez demontaż górnej części maszyny. Następnie wyjmij tablicę. Uszkodzone obszary są od razu widoczne - czernieją, pokrywki kondensatorów stają się wypukłe, widoczne są ślady pęknięć. Po znalezieniu wadliwej części jest ona odlutowywana, a na jej miejsce instalowana jest nowa.
Klamka nie działa, a drzwi nie są zamocowane. Uszkodzony uchwyt Wymiana elementu
Drzwi luku nie zamykają się i są przekrzywione Noszenie pętli Regulacja zawiasów lub całkowita wymiana

Wniosek

Usterki w pralce nie są wykluczone z jej cyklu życia. Dlatego w przypadku pospolitego błędu osoby, które przeczytały ten artykuł, będą w stanie w pełni określić przyczynę niedogodności i często będą mogły samodzielnie ją poprawić. Ale zawsze lepiej jest uniknąć błędu niż go poprawić. Nie zapominaj więc o zasadach działania i szacunku.

Zobacz też:

7068 0

Jak wybrać

Opinie

Remont