Dom Opieka Sprzęt klimatyzacyjny Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzator

Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzator

Klimatyzatory są dziś bardzo powszechnym sprzętem gospodarstwa domowego. Oszczędzają latem przed upałem i pomagają ogrzać pomieszczenia w zimnych porach roku (modele pracują w temperaturach do 5 i 20 stopni poniżej zera). Klimatyzatory mogą oczyszczać powietrze i zmniejszać wilgotność w pomieszczeniu. Kiedy klimatyzator pracuje, przepływa przez niego duży strumień powietrza.

Kurz i szkodliwe cząsteczki dostają się do klimatyzatora wraz z powietrzem. Z biegiem czasu na częściach klimatyzatora: filtrze, wymienniku ciepła i wentylatorze gromadzi się cała warstwa błota. Nagromadzenie się brudu i kurzu upośledza działanie klimatyzatora i zwiększa zużycie energii. W brudnym środowisku mogą również rozwijać się grzyby i bakterie. Wdychanie takiego powietrza jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Pytanie: jak samodzielnie wyczyścić klimatyzator - zadaje sobie pytanie co drugi właściciel sprzętu.

Jeśli gwarancja na Twoje urządzenie gospodarstwa domowego jeszcze nie wygasła, zaleca się zlecenie czyszczenia specjalistom. Kiedy gwarancja już się skończyła, możesz samodzielnie rozgryźć wszystkie zawiłości i wyczyścić klimatyzator. Bardzo ważne jest, aby klimatyzatory były czyszczone w odpowiednim czasie. Producenci sprzętu zalecają własne czasy czyszczenia klimatyzatorów dla każdego modelu. Ponieważ częstotliwość używania klimatyzatorów jest różna dla różnych właścicieli, konieczne jest czyszczenie sprzętu, gdy się brudzi. Przed każdym rozpoczęciem sezonu korzystania ze sprzętu AGD przeprowadza się obowiązkowe zapobiegawcze czyszczenie klimatyzatorów.

TOP 9 najlepszych przenośnych klimatyzatorów z Aliexpress

Znaki wskazujące na pilną potrzebę wyczyszczenia klimatyzatora

samoczyszczenie klimatyzatora

Po włączeniu silnie zabrudzonego klimatyzatora mogą pojawić się następujące objawy:

 • zwiększony hałas
 • wyciek płynu
 • nieprzyjemny zapach

Pojawienie się tych znaków wskazuje, że zanieczyszczenie osiągnęło poziom krytyczny. Klimatyzator wymaga pilnego czyszczenia. Aby uniknąć wyżej wymienionych konsekwencji, konieczna jest terminowa konserwacja sprzętu.

Zobacz też:

Na czym polega czyszczenie sprzętu?

czyszczenie filtra klimatyzacji
Konserwacja sprzętu AGD odbywa się w dwóch blokach - wewnątrz i na zewnątrz. Czyszczenie klimatyzatorów dowolnego modelu dzieli się na kilka etapów: (Zobacz także: Jaki środek do czyszczenia klimatyzacji wybrać. )

 • czyszczenie (lub wymiana) filtra
 • czyszczenie jednostki wewnętrznej
 • zapobiegawcze czyszczenie jednostki zewnętrznej

Rozważmy szczegółowo każdy rodzaj czyszczenia

Czyszczenie filtra klimatyzatora

Czyszczenie zalecane jest raz w miesiącu. Przed czyszczeniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi klimatyzatora, aby wiedzieć, jak prawidłowo wyjąć filtr. Aby zebrać luźny kurz, lepiej rozłożyć papier (lub folię) pod klimatyzatorem na podłodze.

 1. Pamiętaj, aby odłączyć sprzęt od sieci.
 2. Zdejmij pokrywę klimatyzatora i kratkę ochronną.
 3. Wyjmij i wyczyść filtr.
 4. Do czyszczenia filtra służy odkurzacz.Jeśli filtr jest bardzo zabrudzony, należy go przepłukać pod bieżącą wodą (temperatura nie wyższa niż 45 stopni).
 5. Wysuszyć filtr (bez użycia gorącego powietrza).
 6. Zmontuj klimatyzator.

Ważny:

filtr można myć tylko osiem razy (woda zmienia jego pojemność). Wówczas dla sprawnego działania klimatyzatora należy zdecydowanie wymienić filtr. Filtry kieszeniowe nie czyszczą się same. Są po prostu zastępowane nowymi.

Czyszczenie modułu wewnętrznego systemu split

czyszczenie wewnętrzne klimatyzatora

Ponadto po filtrach należy wyczyścić wymiennik-parownik, który odpowiada za ogrzewanie i chłodzenie powietrza. Główna część wyposażenia - parownik klimatyzatora, składa się z rur z freonem. Strumień powietrza przechodzący przez rurki jest schładzany.Czyszczenie parownika klimatyzatora jest bardzo ważne dla sprawnej pracy urządzeń, odbywa się raz w roku.

Podczas czyszczenia technik zostaje odłączony od zasilania. Najpierw czyści się otwory wentylacyjne w górnej pokrywie, następnie usuwa się osłonę i kratkę ochronną. Pył z wymiennika ciepła, rur i zaworów usuwa się za pomocą odkurzacza. W trudno dostępnych miejscach systemy dzielone czyści się miękką szczoteczką, aby nie uszkodzić wymiennika ciepła. Czasami konieczne jest wyczyszczenie wentylatora jednostki wewnętrznej. Pył też się na nim osadza. Wentylator, który nie jest bardzo brudny, można łatwo wyczyścić szczoteczką zwilżoną wodą z mydłem.

Czyszczenie jednostki zewnętrznej

Blok sprężarek systemu Split znajduje się na zewnątrz budynku. Profesjonaliści go demontują. Jednostkę można przepłukać tylko z zewnątrz bez otwierania obudowy. Klimatyzator wyłącza się w sieci. Najpierw usuwa się kurz i brud miękką szczoteczką, a następnie pod ciśnieniem wody wodociągowej zmywa się pozostały brud. Nadmiar wilgoci należy dokładnie wytrzeć szmatką. W celu efektywnej pracy klimatyzatora jednostka zewnętrzna jest czyszczona 1-2 razy w roku.

Dezynfekcja

Procedura jest obowiązkowa w przypadku serwisowania sprzętu AGD. Za pomocą butelki z rozpylaczem na całą wewnętrzną powierzchnię korpusu klimatyzatora nakłada się roztwory antyseptyczne. Roztwór rozpyla się w kilku etapach. Następnie kompozycję usuwa się miękką szmatką.

Zobacz też - Zasada działania i urządzenie domowego klimatyzatora

TOP 9 najlepszych przenośnych klimatyzatorów z Aliexpress

Skuteczność czyszczenia klimatyzatora

Terminowe proste czyszczenie klimatyzatorów z brudu i dezynfekcji pozwoli:

 • stworzyć korzystny mikroklimat w pomieszczeniu
 • oszczędzać energię przy chłodzeniu (ogrzewaniu) pomieszczenia
 • przedłużyć żywotność sprzętu.

Po wyczyszczeniu klimatyzatora przekonasz się, że czyszczenie klimatyzatora w domu nie jest trudne. Nie trzeba dzwonić do specjalisty. Ta praca może być wykonana niezależnie.

Zobacz też:

7632 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont