Dom Opieka Duże AGD Dlaczego pranie nieprzyjemnie pachnie po praniu w pralce?

Dlaczego pranie nieprzyjemnie pachnie po praniu w pralce?

Ludzie kupują pralkę, żeby ich ubrania były nie tylko czyste, ale także ładnie pachniały. Każda nowoczesna pralka posiada funkcję odświeżania wypranej bielizny. Jednak zdarza się, że pewnego pięknego dnia po praniu pranie jest czyste, ale zapach z niego nie należy do najprzyjemniejszych. Może to być spowodowane awarią pralki, użyciem nieodpowiedniego detergentu lub złą jakością wody. Przeczytaj więcej o powodach, dla których pranie brzydko pachnie po praniu w pralce w tym artykule.

Przyczyny nieprzyjemnych zapachów

pranie brzydko pachnie po praniu

Powodów jest kilka, ale jeśli nie zostaną wyeliminowane na czas, mogą przekształcić się w poważniejsze problemy. Dlaczego więc pranie śmierdzi:

 • woda stoi w zbiorniku spustowym. Chyba najbardziej popularny problem, ponieważ niektórzy ludzie nie spuszczają do końca lub zwracają na to uwagę, przez co brudna woda zmieszana ze zużytym proszkiem może pozostać na dnie zbiornika. Po pewnym czasie mieszanina ta tworzy nieprzyjemny śluz, który podczas kolejnego prania miesza się z czystą wodą, w wyniku czego powstaje nieprzyjemny zapach;
 • zatkanie rur spustowych, rur i filtrów spustowych. Woda nie jest oczyszczana i odprowadzana w razie potrzeby, stąd smród;
 • zatkanie kanalizacji. Zapach kanalizacji może dostać się do wnętrza pralki, a ostry zapach wchłania pranie;
 • z powodu awarii samej maszyny, to znaczy naczynia na proszek do prania są słabo wypłukiwane, w wyniku czego resztki proszku spleśniały i pokrywały się śluzem, odpowiednio mało jest w tym przyjemnego;
 • jeśli pralka nie jest używana przez dłuższy czas, woda może gromadzić się na ściankach bębna. Może na nim tworzyć się pleśń i osady. Trudno ich nie zauważyć, ale są różni ludzie;
 • proszek jest albo złej jakości, albo leżał zbyt długo i stracił swoje właściwości. Ważne jest również przestrzeganie dozowania podczas prania, ponieważ nadmiar proszku nie zawsze jest wypłukiwany i może pozostać na ścianach bębna. Zdarza się, że sam proszek brzydko pachnie, w tym przypadku lepiej go wymienić;
 • urządzenie jest zainstalowane w zamkniętym miejscu, które jest słabo wentylowane i ma wystarczającą wilgotność, na przykład łazienka.

Wszystkie te problemy można wyeliminować samodzielnie, najważniejsze jest, aby ich nie uruchamiać.

Zobacz też - Sekrety zmiękczania wody w pralce

Eliminacja przyczyn

przyczyny nieprzyjemnego zapachu

Kiedy pranie brzydko pachnie po praniu, należy je naturalnie wyprać, aby pozbyć się tego zapachu. Aby zidentyfikować przyczynę tego incydentu, musisz dokładnie sprawdzić swój samochód, a czasami nawet trzeba będzie go zdemontować. Wszystko to można zrobić etapami.

Najpierw musisz sprawdzić filtr spustowy. W przypadku większości producentów, pomimo różnicy w modelach, znajduje się u dołu z tyłu. Sam proces nie jest czasochłonny, ale wymaga szczególnej staranności i dokładności. Po wyjęciu, po uprzednim spuszczeniu wody, można przystąpić do czyszczenia filtra i jego lokalizacji. Możesz go wyczyścić dowolnym środkiem czyszczącym i detergentem.

Warto sprawdzić urządzenie pod kątem obecności nadmiaru wody w maszynie, aby woda nie spięła się i odpowiednio nie uschła.

Następnie wyczyść pojemnik na proszek lub kuwetę. Jest to bardzo łatwe, prawie wszystkie maszyny mają to samo urządzenie do podawania proszku. Po zdjęciu należy go wyczyścić i umyć chemicznymi środkami czyszczącymi. Podczas czyszczenia pojemnika możesz zrobić dla niego komorę. Ma też skłonność do brudzenia się. Komora, jeśli nie jest zbyt brudna, myje się tymi samymi środkami lub po prostu mokrą szmatką. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu możesz wszystko odłożyć.

Następnym krokiem jest sprawdzenie systemu odwadniającego i samego kanalizacji. Łatwo to sprawdzić bez maszyny do pisania. Kiedy tylko spuszczasz wodę, zwróć uwagę na to, jak znika. Jeśli ten proces przebiega bardzo wolno, możemy wywnioskować, że syfon jest zatkany i należy go wyczyścić. Należy również zwrócić uwagę na zapach, ponieważ często jest to dowód zatkania kanalizacji. Następnie możesz sprawdzić sam układ spustowy swojej maszyny. Węże mogą również zostać zatkane i śluzować od wewnątrz. Wszystkie są czyszczone detergentem i chemikaliami czyszczącymi.

Ostatnią rzeczą do sprawdzenia jest gumowa uszczelka na drzwiach włazu. Tworzenie się pleśni, osadzanie się kamienia i resztkowy śluz mogą prowadzić do problemów, takich jak nieprzyjemny zapach w praniu po praniu. Guma jest dość trudna do czyszczenia, dlatego potrzebne są bardziej agresywne substancje, takie jak roztwór siarczanu miedzi i kwasu cytrynowego. Używając szmatki, możesz uporządkować mankiety w ciągu pół godziny. Zalecamy również pranie na sucho kwasem cytrynowym i octem w celu usunięcia pozostałości. Po tych wszystkich procedurach możesz umyć i sprawdzić pranie.

Jak uniknąć dalszych nieprzyjemnych zapachów?

Tutaj doradzimy Ci tylko okresową profilaktykę. Obejmuje sprawdzenie, płukanie i suszenie maszyny po każdym użyciu. Nie musisz zamykać drzwi włazu, ponieważ wilgoć może pozostać w środku, co doprowadzi do powstania pleśni. Nie przechowuj żadnych przedmiotów w bębnie pralki. Zapach brudnego prania może zostać wchłonięty przez samo urządzenie i przeniesiony na już czyste pranie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, dlaczego pranie brzydko pachnie po praniu w pralce. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego.

Zobacz też:

10498 2

2 uwagi na temat „Dlaczego pranie ma nieprzyjemny zapach po praniu w pralce”

 1. Tatyana:

  Mam maszynę SAMSUNG

 2. Rusłan:

  i mam LG. Po użyciu pralki (po około 8 latach) natrafiłem na nieprzyjemny zapach. Decyzja o wyczyszczeniu wnętrza kwasem cytrynowym nie zadziałała. Zapach się pogorszył. Rozwiązałem problem całkowicie rozmontowując pralkę i czyszcząc bęben oraz wszystkie rury. Doszedłem do wniosku: nie ma potrzeby, aby doprowadzić do takiego wyniku. Oczyścić wnętrze kwasem octowym lub cytrynowym.

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont