Dom Opieka Drobne AGD Jak czyścić filtry odkurzacza

Jak czyścić filtry odkurzacza

Stan filtrów w dużej mierze decyduje o jakości odkurzacza. Zatkany filtr jest jednym z najczęstszych powodów, dla których odkurzacz zaczyna głośno pracować i może ostatecznie spowodować jego awarię. Istnieje kilka rodzajów filtrów stosowanych w odkurzaczach, które różnią się sposobem oczyszczania powietrza. Dlatego to, czy da się umyć filtr z odkurzacza, zależy od jego konkretnego typu. Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo go wyczyścić, aby go nie zepsuć.

Worek filtracyjny

Może być jednorazowy (wykonany z papieru) i wielokrotnego użytku (zwykle wykonany z tkaniny syntetycznej). Przepełniony jednorazowy worek należy wyrzucić i nie można go użyć ponownie. W przypadku ponownego użycia jednorazowa torba może pęknąć w dowolnym momencie. A potem wszystkie zanieczyszczenia mogą wpaść do komory silnika i wyłączyć silnik.

Po użyciu woreczek wielokrotnego użytku należy dobrze wybić, a następnie wyprać w proszku (detergencie). Po wyschnięciu worek jest gotowy do ponownego użycia.

Filtr cyklonowy

Składa się z dużego plastikowego pojemnika (służy do zbierania dużych śmieci, kurzu) i kilku dokładnych filtrów. Po użyciu pojemnik należy zdemontować, a każdy filtr oddzielnie wyczyścić, w zależności od jego rodzaju i właściwości. Duży plastikowy pojemnik na kurz należy oczyścić z zanieczyszczeń, dokładnie wypłukać i wysuszyć.

Aquafilter

W odkurzaczach myjących system filtracji składa się z filtra wodnego (filtra wodnego) i filtra dokładnego. W filtrze do wody kurz jest nawilżany, po czym jego cząsteczki osiadają na dnie. Akwafiltr należy dokładnie umyć (można użyć specjalnych środków chemicznych, które nie powodują korozji plastiku), następnie wysuszyć i ponownie włożyć do odkurzacza.

Rada! Zaleca się płukanie pojemnika i filtrów wyłącznie zimną wodą.

Filtry HEPA

Zwyczajowo mówi się o filtrach dokładnych, ponieważ zapewniają one filtrację powietrza z 99,5% wtrąceń (zanieczyszczeń). Wyłapują nie tylko najmniejsze cząsteczki kurzu, ale także sierść zwierzęcą, różne alergeny, a nawet mikroorganizmy.

Czy można umyć filtr HEPA do odkurzacza - można to wyjaśnić, czytając instrukcję obsługi. Są dwojakiego rodzaju - jednorazowe i wielokrotnego użytku. Istnieją dwa sposoby czyszczenia (przywracania funkcjonalności) filtra HEPA wielokrotnego użytku:

  • Woda - wypłucz pod bieżącą wodą z kranu lub prysznica, a następnie dokładnie wysusz. Nie używaj przy tym detergentów. Nie może być używany do całkowitego wyschnięcia, jego przepuszczalność powietrza jest znacznie zmniejszona, co prowadzi do utraty mocy ssania i wzrostu obciążenia pracującego silnika.
  • Powietrze - wydmuchiwane przez silny strumień powietrza, który jest kierowany w kierunku przeciwnym do głównego kierunku filtracji. Filtry papierowe HEPA można odnawiać tylko kilka razy. Należy pamiętać, że po oczyszczeniu traci on swoje właściwości średnio - około 15-20% po każdej operacji odzyskiwania.

Filtr węglowy

Występuje dość rzadko, jego głównym przeznaczeniem jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Odpowiedni dla właścicieli zwierząt domowych.Jest to prostokątna kaseta wypełniona aktywowanymi granulkami filtracyjnymi. Okres użytkowania wynosi 2-3 miesiące i nie ma znaczenia, jak aktywnie odkurzacz jest używany. Ponieważ kaseta pochłania zapachy nawet wtedy, gdy odkurzacz nie działa. Ten filtr jest całkowicie jednorazowy, jego niskie rozpowszechnienie tłumaczy się również jego wysoką ceną - od 30 USD.

5518 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont