Dom Instalacja / konfiguracja Sprzęt klimatyzacyjny Samodzielna instalacja ciepłego cokołu

Samodzielna instalacja ciepłego cokołu

Stojąc przed wyborem, spośród wystarczająco dużej liczby opcji, najskuteczniejszego sposobu ogrzewania domu, ludzie najczęściej uciekają się do tych opcji, które zapewniają minimalną, początkową inwestycję, która może zapewnić akceptowalny współczynnik przenikania ciepła. Nowym trendem w tej materii był montaż ogrzewanej listwy przypodłogowej. W Europie system ten był używany od około dwóch dekad, co w związku z tym wskazuje na dość wysoki wskaźnik wydajności. Elektryczna listwa przypodłogowa to metalowa konstrukcja, wewnątrz której zamontowane jest urządzenie grzewcze, ogrzewanie następuje bezpośrednio za pomocą promieniowania podczerwonego. System ten może pracować w wersji pojedynczej lub w tandemie z bateriami grzejników.

Instalacja jest możliwa na prawie każdym terytorium, czy to w mieszkaniu, czy w letnim domku. Jeśli zdecydujesz się dołączyć do właścicieli tych jednostek, pokażemy Ci, jak własnoręcznie zainstalować ciepłą wodę i elektryczną listwę przypodłogową.

Ciepłe urządzenie do listew

Ciepłe urządzenie do listew

Zewnętrznie wszystkie elementy zestawu nie mają szczególnych różnic w porównaniu ze zwykłą listwą przypodłogową, najczęściej są wykonane z aluminiowej składanej obudowy. Wymiary typowych modeli ciepłych listew przypodłogowych to 14 centymetrów wysokości i trzy szerokości. Wewnątrz za pomocą zamontowanych wsporników zamontowany jest element grzejny, czyli dwie miedziane rurki połączone mosiężnymi żebrami. Wszystkie elementy grzejne są połączone w jeden system za pomocą nakrętek zaciskowych lub lutu miedzianego. W sekcjach narożnych elementy łączone są rurami miedzianymi lub polimerowymi. Nie musisz się martwić, że z czasem urządzenie rdzewieje, ponieważ w procesie produkcji produktu wykorzystywane są tylko metale kolorowe, co z kolei zapewnia wysoki współczynnik przenikania ciepła listwy.

Jak działają ciepłe listwy

Montaż ciepłego cokołu odbywa się na całym obwodzie pomieszczenia, dzięki czemu pomieszczenie jest ogrzewane płynnie i równomiernie. Zapewnia to rozprowadzanie ciepła poprzez specjalne otwory umieszczone w górnej części urządzenia. Aby ogrzać pomieszczenie do akceptowalnego poziomu 20-24 ° C, konieczne jest podgrzanie płyt aluminiowych do temperatury 40-70 ° C.

Na kolejny aspekt warto zwrócić uwagę! W porównaniu z konwencjonalnymi grzejnikami umieszczonymi w pewnej odległości od podłogi, system ciepłych listew przypodłogowych wytwarza ogrzewanie niemal z samego dołu pomieszczenia.

Ogrzewanie przestrzeni odbywa się dzięki przenoszeniu ciepła przez ściany, najpierw absorbują one ciepło pochodzące z listew przypodłogowych, a następnie stają się pasywnymi źródłami ciepła. Dzięki temu, że ciepło równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, nigdzie nie będziesz miał zimnych stref.Montaż mebli w żaden sposób nie wpłynie na działanie urządzenia, sprawność pozostanie taka sama.

Rodzaje ciepłych listew przypodłogowych

Rodzaje ciepłych listew przypodłogowych

Zgodnie z zasadą działania jednostki są podzielone na elektroniczne i hydrauliczne.

Elektryczna listwa przypodłogowa wykonana jest ze sparowanych rurek miedzianych, w których w jednej z nich osadzony jest przewód z materiału żaroodpornego z izolacją silikonową, w drugiej umieszczony jest niskotemperaturowy element grzejny o maksymalnej temperaturze grzania około 60 ° C. Kontrola temperatury odbywa się za pomocą czujnika elektrycznego, termostatu. Produkt ma specjalny zacisk do uziemienia, nie należy tego lekceważyć.

W listwie przypodłogowej z wodą destylowana ciecz lub płyn niezamarzający działają jak ciecz przewodząca ciepło. Elementy te są ogrzewane za pomocą kotła lub za pomocą połączenia w scentralizowanym systemie grzewczym. Ta metoda jest bardziej ekonomiczna niż elektryczna listwa przypodłogowa, ponieważ druga z nich zużywa określoną ilość energii elektrycznej. Temperatura jest regulowana za pomocą termozaworu lub w trybie automatycznym.

Zwroć uwagę! Odległość, na jaką można rozciągnąć linie listwy przypodłogowej, jest ograniczona do 15 metrów, jeśli pomieszczenie jest większe, należy zainstalować dodatkowe autonomiczne kontury.

Porozmawiajmy o zaletach i wadach takiego systemu.

Porozmawiajmy o zaletach i wadach takiego systemu.

Wymieńmy główne zalety tego typu urządzenia:

 1. Zasada ogrzewania pomieszczenia za pomocą ciepłego cokołu w swojej zasadzie działania jest zdalnie podobna do ciepłej podłogi, ale proces montażu jest mniej pracochłonny i znacznie bardziej ekonomiczny. Należy pamiętać, że w wielu pomieszczeniach nie można zainstalować ogrzewania podłogowego, zwłaszcza wodnego ogrzewania podłogowego. Aby zamontować listwę przypodłogową, wystarczy całkowicie płaska ściana. W razie potrzeby można łatwo zdemontować i zamontować system w innym miejscu.
 2. Przy pomocy ciepłego cokołu można uzyskać korzystny klimat w prawie każdym pomieszczeniu. Powoli rosnące prądy powietrza nie będą wypychać kurzu po pomieszczeniu. Ciepło nie jest skoncentrowane w górnej części pomieszczenia, ale jest równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu.
 3. Dzięki temu, że ściany będą pełnić funkcję ekranu odbierającego ciepło, możesz na zawsze zapomnieć o obecności pleśni i wilgoci w pomieszczeniu. W przestronnych przeszklonych obszarach nie utworzy się kondensacja.
 4. Instalacja takiego systemu nie sprawi, że zwykły człowiek się spoci, bo łatwość montażu zapewnia konstrukcja blokowa, którą wystarczy po prostu połączyć ze sobą i podłączyć do zasilania lub centralnego systemu grzewczego.
 5. W związku z tym, że urządzenie nie nagrzewa się do wysokich temperatur, nie można obawiać się, że Twoje meble, tapety, zasłony czy inne artykuły gospodarstwa domowego staną się bezużyteczne.
 6. Listwa nie będzie zauważalna dla Twoich gości, harmonijnie wkomponuje się w Twoje wnętrze, ponieważ przed zakupem możesz dobrać kolor do swoich upodobań.

Przejdźmy przez wady:

 1. Jedną z pierwszych wad jest ilość potrzebna na zakup ciepłego systemu listew przypodłogowych.
 2. Drugą wadą listew elektrycznych są ceny energii elektrycznej, ponieważ z dnia na dzień rosną, a do normalnej pracy potrzeba jej sporej ilości.
 3. System ciepłej listwy przypodłogowej nie jest w stanie natychmiast ogrzać pomieszczenia, jest przeznaczony do utrzymania temperatury w pomieszczeniu.

Czynności przygotowawcze przed instalacją systemu

Pierwszym krokiem jest obliczenie wymaganej mocy urządzenia, a także dokonanie wyboru typu urządzenia, wodnego lub elektrycznego. Liczba wymaganych elementów grzejnych dla każdego pomieszczenia będzie indywidualna i zależna od klimatu, obecności podwójnych lub potrójnych szyb w otworach okiennych oraz powierzchni, która wymaga ogrzania.Aby zapewnić akceptowalną temperaturę w pomieszczeniu, średnia wartość wynosi sto watów na metr kwadratowy. Dodatkowym atutem pod względem oszczędności jest obecność ocieplenia w Twoim domu lub mieszkaniu, co pozwoli Ci znacznie zaoszczędzić pieniądze, bo w tym przypadku możliwy jest zakup tańszego systemu lub zmniejszenie ilości modułów grzewczych. Do łączenia elementów ze sobą zaleca się stosowanie lutu miedzianego, ponieważ jest on w stanie wytrzymać duże obciążenia, a także zapewnia niezawodne uszczelnienie układu. Jeśli nie można zastosować tej metody, konieczne jest użycie złączek gwintowanych. Dopływ wody do instalacji z kotła musi odbywać się wyłącznie rurami polimerowymi, najlepiej rurami polietylenowymi.

Ciepły proces montażu listwy

Ciepły proces montażu listwy

Zanim powiemy Ci o cechach instalacji elektrycznej lub wodnej listwy przypodłogowej, najpierw rozważ ogólne punkty:

 1. Przed przystąpieniem do montażu należy zaznaczyć linie montażowe paneli, system musi znajdować się w odległości jednego centymetra nad poziomem posadzki.
 2. Panel mocuje się do ściany za pomocą wkrętów samogwintujących z kołkami z tworzywa sztucznego. Z tyłu panelu znajdują się ograniczniki zaprojektowane tak, aby zapewnić wymaganą szczelinę (15 mm) pomiędzy powierzchnią ściany a systemem.
 3. Dla lepszej izolacji termicznej pomiędzy obudową elementu grzejnego a powierzchnią ściany przyklejona jest taśma izolacyjna.
 4. Wywiercić otwory do mocowania wsporników do konwektorów. Aby to zrobić, najlepiej jest używać kołków w odstępach czterdziestocentymetrowych.

Elektryczna listwa przypodłogowa

Uwaga! Urządzenie charakteryzuje się dużym poborem mocy, co ogranicza liczbę paneli użytych w jednym obwodzie do 17 sztuk.

 1. Kabel należy poprowadzić wewnątrz ściany lub można go zainstalować na zewnątrz, pod warunkiem, że przewód jest zaizolowany specjalną skrzynką.
 2. Podłączenie urządzenia do sieci musi odbywać się wyłącznie za pomocą urządzeń do kontroli temperatury. Jest montowany na ścianie.
 3. Przed uruchomieniem należy skalibrować urządzenie.

Listwa przypodłogowa na wodę

 1. Podczas pokonywania zakrętów należy stosować rury łączące o specjalnym kształcie.
 2. Podłącz zmontowany system do rozdzielacza i uruchom ciepłą wodę.
 3. Po upewnieniu się, że nie ma wycieków, zamontuj przednią listwę przypodłogową.

W tym artykule staraliśmy się wyjaśnić główne punkty instalacji ciepłej wody i elektrycznej listwy przypodłogowej, przestudiowaliśmy główne punkty tych manipulacji i zaszczepiliśmy szczegółowe instrukcje i instalację własnymi rękami.

4504 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont