Dom Instalacja / konfiguracja Sprzęt klimatyzacyjny Jak podłączyć termostat do promiennika podczerwieni

Jak podłączyć termostat do promiennika podczerwieni

W warunkach współczesnego życia przy korzystaniu z nowego sprzętu istnieje potrzeba optymalizacji sprzętu używanego do wygodnego i efektywnego codziennego użytkowania. Obejmuje to urządzenia operacyjne, które pomagają zmniejszyć koszty energii, zwiększyć wydajność i przejąć kontrolę nad całym systemem ogrzewania domu. Przykładem takich urządzeń są termostaty do promienników podczerwieni. Jak podłączyć termostat do promiennika podczerwieni, a także jak z niego prawidłowo korzystać, dowiesz się z naszego artykułu.

TOP 10 najlepszych grzejników z Aliexpress

Charakterystyka techniczna i rodzaje termostatów

termostat do grzejnika

Aby więc faktycznie rozpocząć instalację sprzętu, musisz wiedzieć i mieć pojęcie o jego strukturze i cechach. Jest to konieczne, aby dowiedzieć się jak najwięcej o skuteczności danego urządzenia w Twoim zastosowaniu.

Termostat, jak sama nazwa wskazuje, reguluje temperaturę w pomieszczeniu. Robi to mierząc temperaturę powietrza w pomieszczeniu iw zależności od uzyskanych wyników i ustawień reguluje już system grzewczy. Oznacza to, że jeśli masz zainstalowaną jedną lub więcej grzałek, nie ma znaczenia, które osiągnęły określoną temperaturę, a następnie się wyłączą, to jest praca naszego termostatu. Zasada działania jest prosta i nie wymaga dogłębnej wiedzy.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje termostatów: elektroniczne i mechaniczne. Wszystkie wyglądają jak małe pudełka, często wykonane z plastiku. Z przodu zawsze znajduje się regulator temperatury, chociaż zdarzają się modele, w których jest on umieszczony z boku. Rodzaj urządzenia zależy od producenta, modelu i odpowiednio od jego ceny. Z reguły mechaniczne regulatory temperatury mają sterowanie w postaci koła lub przycisków, a elektroniczne wyposażone są w dotykowy wyświetlacz lub duży zestaw przycisków, a także posiadają pilota.

Producenci zalecają stosowanie termostatów mechanicznych tylko wtedy, gdy zawsze ktoś jest w pomieszczeniu. Elektroniczne są mądrzejsze pod tym względem i nie wymagają stałego monitorowania.

Termostaty są podłączone do wszystkich nowoczesnych urządzeń grzewczych, a promienniki podczerwieni nie są wyjątkiem. Chodzi o nich, które zostaną omówione w naszym artykule.

Zobacz też - Jak wybrać idealny klimatyzator do swojego domu i mieszkania

Instalacja termostatu na promienniku IR

instalacja regulatora

Instalacja takiego sprzętu jak termostat nie wymaga dużej wiedzy z zakresu elektrotechniki, ale trzeba znać pewne punkty. Na przykład musisz znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie swojego urządzenia, niezależnie od jego rodzaju.Najlepiej jest instalować w miejscach o niskiej wilgotności, urządzenia tego nie lubią, mogą być wadliwe i po pewnym czasie generalnie stają się bezużyteczne, szczególnie w przypadku urządzeń mechanicznych, ponieważ urządzenia elektroniczne są bardziej chronione przed wpływami zewnętrznymi i są uszczelnione. Nie umieszczaj również urządzenia w pobliżu źródeł ciepła lub światła słonecznego, na przykład w pobliżu kuchenki, grzejników i naprzeciw otwartych okien. To pierwszy krok w instalacji termostatu do promienników podczerwieni - wybór miejsca instalacji.

Następnie następuje sama instalacja. Proces ten obejmuje podłączenie urządzenia do sieci i grzałki. Do prawidłowego połączenia wszystkich elementów ze sobą stosowany jest automatyczny przekaźnik, który służy jako źródło zasilania Twojego urządzenia grzewczego, w naszym przypadku promiennika IR. Istnieje kilka schematów służących do montażu termostatów, zostaną one podane poniżej.

Zobacz też - Jaki rodzaj grzejnika wybrać do domu lub mieszkania

Schematy połączeń termostatu do grzałki

diagram połączeń

Istnieje kilka schematów podłączenia termostatu do systemu grzewczego, zarówno prostych, jak i złożonych, ale możesz to zrobić samodzielnie. Tak więc najprostszą opcją byłby obwód z jednym termostatem i jedną grzałką. Obwód jest bardzo prosty: maszyna ma dwie pary styków, jeden z nich jest podłączony bezpośrednio do termostatu. Oczywiście styki są zerowe i fazowe, każdy zaznajomiony z elektrotechniką powinien rozumieć te wartości. Reszta pary przewodów jest podłączona do grzejnika.

Opcja numer dwa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ polega na równoległym podłączeniu grzejnika przez termostat. Ta metoda pozwala podłączyć kilka urządzeń grzewczych do termostatu. Obwód jest również dość prosty, jeśli to zrozumiesz. Z automatycznego przełącznika para przewodów idzie do termostatu, a stamtąd prowadzi okablowanie styków do grzejników IR.

Najtrudniejszy jest schemat połączeń, który również wykorzystuje jeden termostat dla kilku urządzeń grzewczych, ale różnica w stosunku do drugiego polega na samym połączeniu. Tak więc, aby zamontować ten obwód, stosuje się rozrusznik magnetyczny, a schemat połączeń jest indywidualny. Istnieją również gotowe schematy, po prostu weź i zainstaluj, ale nie gwarantuje to stabilnej pracy systemu. Ta opcja jest najbardziej praktyczna i powszechna.

Zobacz też - Jak wybrać idealny klimatyzator do swojego domu i mieszkania

TOP 10 najlepszych grzejników z Aliexpress

Wynik

Termostat do promienników podczerwieni to doskonałe rozwiązanie do ogrzewania domu, biura i nie tylko. Połączenie odbywa się zarówno niezależnie, jak i za pomocą kreatora. Jak podłączyć termostat do promiennika podczerwieni, możesz znaleźć instrukcję dołączoną do urządzenia lub znaleźć ją w Internecie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny.

Zobacz też:

5299 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont