Dom Instalacja / konfiguracja Duże AGD Jaka jest optymalna temperatura w zamrażarce?

Jaka jest optymalna temperatura w zamrażarce?

Normy europejskie wymagają kilku rodzajów zamrażarek w lodówce. Jest to ważne dla bezpiecznego przechowywania żywności, a także ze względu na oszczędność energii. Standardy RF implikują temperaturę w komorze od -18 do -24 stopni, podejście europejskie jest bardziej poprawne.

Magazyn żywności

Różne warunki temperaturowe mogą w różny sposób wpływać na jakość i okres przydatności do spożycia różnych produktów. Niektóre produkty spożywcze mogą pozostać jadalne w różnych temperaturach; w przypadku innych długowieczność jest bezpośrednio związana z ustawieniem temperatury w zamrażarce podczas przechowywania. Przykładem drugiego rodzaju produktu jest margaryna, która zachowuje swoje właściwości od 10 do 90 dni w zależności od temperatury przechowywania.

Nietrudno obliczyć, że w przypadku niektórych produktów niższe temperatury kilkakrotnie wydłużają okres przydatności do spożycia. Przy zakupie dużych partii pojedynczych towarów wskazane jest zorganizowanie jak najniższej temperatury przechowywania, co wymaga dużych komór chłodniczych o odpowiedniej temperaturze. Zgodnie z normami europejskimi temperatura w zamrażarce dzieli się na następujące klasy:

  • około 0 stopni (0 gwiazdek);
  • minus 6 (1 gwiazdka);
  • minus 12 (2 gwiazdki);
  • minus 18 (3 gwiazdki);
  • poniżej minus 18 (4 gwiazdki).

Przechowywanie żywności w zamrażarce

Dostępność różnych komór pozwala wybrać lodówkę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Skupiasz się na klasach zamrażarek, co pomaga wybrać najlepszy model do przechowywania żywności.

Zobacz też:

Mięso z zamrażarki

Zdecydowana większość produktów przechowywanych w lodówce to produkty mięsne. W temperaturach poniżej 14 stopni trwałość produktów mięsnych może sięgać nawet sześciu miesięcy. Potrawy mięsne w 4-gwiazdkowej zamrażarce można przechowywać do trzech miesięcy. Jednocześnie przechowywanie zamrożonego mięsa w temperaturze około 8 stopni poniżej zera skraca się do półtora tygodnia.

Optymalna temperatura w zamrażarce do mięsa

Prawidłowa temperatura w komorze chłodziarki pomoże osiągnąć optymalny okres trwałości. Jeśli planujesz przechowywać produkty mięsne przez długi czas, temperatura powinna być poniżej minus 14 stopni, a klasa zamrażarki nie może być niższa niż 3 gwiazdki. Jeśli planujesz jeść mięso w krótkim czasie, odpowiednia jest lodówka o temperaturze około 8 stopni poniżej zera. Należy pamiętać, że utrzymanie chłodu wymaga dużych kosztów energii, dlatego konieczne jest obliczenie opłacalności ekonomicznej.

Zobacz też - Niuanse wyboru i instalacji wbudowanej lodówki

Jaja kurze w lodówce

Im niższa temperatura, tym dłuższy okres przydatności do spożycia żywności. Ta zasada jest znana wielu osobom, ale w niektórych przypadkach nie działa, tak jest w przypadku przechowywania jaj kurzych.Optymalna temperatura przechowywania wynosi od 0 do minus 2 stopni, w tym trybie jaja można przechowywać do trzech miesięcy.

Uważa się, że jajko można przechowywać przez długi czas nawet w temperaturze pokojowej, ale nie zawsze jest to prawdą. Jaja kurze często wychodzą, co prowadzi do nieprzyjemnych zapachów. W niskich temperaturach taki produkt może po prostu pęknąć, optymalna jest temperatura minus 2 stopnie. Do przechowywania tego rodzaju żywności nadają się komory z gwiazdkami klasy 0.

Przechowywanie produktów rybnych

Ryby są bardziej wybredne, jeśli chodzi o zachowanie ich smaku. Optymalna temperatura jest w 3-gwiazdkowej zamrażarce. Różne rodzaje ryb różnią się okresem przydatności do spożycia, gatunki słodkowodne można przechowywać do sześciu miesięcy, a morskie nie dłużej niż cztery miesiące. Jeśli temperatura w zamrażarce wynosi około 10 stopni, żywotność produktów rybnych spada o połowę. Okres przechowywania gotowych produktów rybnych jest skrócony o połowę.

Leki w zamrażarce

Niektóre rodzaje leków muszą być przechowywane w niskich temperaturach; zwykłe zamrażarki nie zawsze spełniają wszystkie wymagania. Specjalistyczne zamrażarki mają precyzyjną kontrolę temperatury, alarmy dźwiękowe i świetlne oraz specjalne tryby pracy. Takie lodówki nie podlegają ogólnie przyjętej klasyfikacji, ponieważ istnieje wiele niuansów ich pracy.

Jak przechowywać leki w zamrażarce

Koszt lodówek z takimi komorami jest znacznie wyższy, ale jaka inna komora jest w stanie wytworzyć temperatury poniżej 30 stopni. Warto w jak największym stopniu zadbać o jakość przechowywania leków, na obszarach o gorącym klimacie lepiej sprawdzają się lodówki ze skuteczną izolacją termiczną. Niektóre leki można przechowywać w konwencjonalnych zamrażarkach, dlatego zakup lodówki ze specjalną komorą powinien być uzasadniony, nie we wszystkich przypadkach jej stosowanie jest uzasadnione.

Zobacz też - Wskazówki dotyczące samodzielnej instalacji zamrażarki

7500 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont