Dom Instalacja / konfiguracja Duże AGD Jak samodzielnie zainstalować telewizor na ścianie

Jak samodzielnie zainstalować telewizor na ścianie

Instalacja telewizora na ścianie własnymi rękami w domu jest dość prostym zadaniem i nie zajmie Ci dużo czasu. Jednak ta operacja instalacji wymaga pewnych standardowych umiejętności, w najgorszym przypadku cała konstrukcja nie zapadnie się zbyt długo.

W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo zainstalować uchwyty telewizyjne, wskazać zalecaną odległość od podłogi i inne drobiazgi związane z tym problemem.

Jakie są wady i zalety montażu telewizora na ścianie

Jakie są wady i zalety montażu telewizora na ścianie

Obecnie prawie wszyscy współcześni producenci starają się wytwarzać swoje produkty tak cienkie, jak to możliwe, i zmniejszać zużycie zasobów materiałowych. Dzięki temu udało im się uzyskać bardziej kompaktowe urządzenie. Dodatkowo płaszczyzna ekranu może stać się częścią wnętrza pokoju, zdobiąc ścianę, ponieważ teraz istnieje wiele rodzajów projektów połączonych z telewizorem.

Przejdźmy teraz do wad montażu telewizora na ścianie:

 • w przypadku złego mocowania wsporników telewizor może spaść na podłogę lub meble, co pociągnie za sobą całkowitą awarię sprzętu i późniejsze ogromne koszty jego naprawy lub zakupu nowego;
 • przy dużej wadze urządzenia i dość szerokiej przekątnej ekranu instalacja będzie musiała zostać przeprowadzona przynajmniej z partnerem, a sam proces będzie wtedy bardziej pracochłonny;
 • istnieją ograniczenia dotyczące wagi, nie można zamontować urządzenia na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, jeśli waga telewizora i wsporników łącznie przekracza 30 kilogramów. Nie można również zawiesić go nad systemami grzewczymi, aby sprzęt nie przegrzał się podczas pracy.

Ta metoda montażu na ścianie była szeroko rozpowszechniona i nadal jest popularna. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad instalacji, ta metoda nie spowoduje problemów w przyszłości.

Zobacz też - Jak czyścić ekran telewizora LCD

Instrukcje montażu na ścianie

Instrukcje montażu na ścianie

Wszystkie czynności podzieliliśmy na etapy krok po kroku, a instalacja telewizora na ścianie wygląda następująco:

 1. Pierwszym krokiem jest wybranie wysokości instalacji TV, na której będzie wisiał. Istnieje pewien standard wysokości montażu telewizora na ścianie, który został specjalnie wyprowadzony za pomocą badań medycznych, liczba ta zmienia się w obszarze od 0,7 do 1 metra od dolnej krawędzi. Jednak większości właścicieli telewizorów odstręczają komfortowe warunki oglądania i własne preferencje. Ale jeśli chodzi o kuchnię, w tym przypadku instalacja odbywa się pod sufitem, ponieważ podczas pracy nie będziesz zwracać uwagi na obrazy, dźwięk będzie dla Ciebie ważny.
 2. Do następnego kroku będziesz potrzebować kilku rzeczy, a mianowicie ołówka, taśmy mierniczej i poziomu budynku. Teraz musisz nanieść oznaczenia. Stosujemy go w zależności od odległości od podłogi i odległości, która powinna znajdować się między dwoma wspornikami, zwykle ten rozmiar jest dobierany zgodnie z mocowaniami z tyłu telewizora.Pamiętaj, aby sprawdzić poziomy poziom między otworami, upewnij się, że są dokładnie wypoziomowane. W przeciwnym razie zainstalowane wsporniki mogą spowodować upadek urządzenia z powodu przekrzywienia.
 3. Dopiero po upewnieniu się, że wszystkie znaki są na tym samym poziomie, możesz wziąć wiertło lub wiertło udarowe i wywiercić otwory. Zachowaj ostrożność podczas wykonywania tych prac, możesz zaczepić okablowanie ułożone w ścianie. W niektórych przypadkach możesz utknąć w zbrojeniu, którego nie można wiercić.
 4. Następnie wbij kołki w otwory i zainstaluj wsporniki po drodze, dokręcając śruby. Nie zapomnij o materiale ściennym, jeśli jest to żelbet, nie będziesz mieć żadnych problemów z instalacją. Jeśli jednak twoja ściana jest zbudowana z płyt kartonowo-gipsowych, lepiej najpierw pomyśleć trzy razy - i czy ściana wytrzyma ciężar całej tej konstrukcji. Jeśli tak, metoda instalacji nieznacznie się zmieni.
 5. Po zakończeniu montażu wspornika telewizora pozostaje tylko przygotowanie samego telewizora. Wykonaj instalację ostrożnie, a na koniec dokręć połączenia śrubowe.
 6. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć telewizor do sieci i innych urządzeń. Jednak lepiej jest ukryć wszystkie przewody w plastikowym kanale, aby przewody nie zwisały i nie zepsuły całego obrazu.

To właściwie wszystkie instrukcje, jak zainstalować telewizor na ścianie własnymi rękami, bez uciekania się do pomocy specjalistów. Ale jeśli nie jesteś pewien swoich możliwości, najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie urządzenia razem ze specjalistami, którzy wiedzą, jak zainstalować wszystko poprawnie.

Przydatne porady

Aby Twój telewizor długo działał i nie spadał z uchwytów, powinieneś wziąć pod uwagę niektóre jego parametry:

 • kupując wsporniki, zapytaj sprzedawcę produktu, do jakiej przekątnej ekranu są przeznaczone i ile sprzętu mogą obsłużyć;
 • pamiętaj, że wsporniki stałe są znacznie bardziej niezawodne, ale mają mniejszą funkcjonalność niż wsporniki obrotowe, co z kolei może wpływać na komfort oglądania;
 • jeśli zamierzasz zainstalować telewizor na ścianie w ładunku płyt gipsowo-kartonowych, upewnij się, że powietrze tam krąży spokojnie, a sprzęt nie będzie miał problemów z przegrzaniem, co pociągnie za sobą nieprzyjemne konsekwencje, jeśli nie zajmiesz się tym wcześniej;
 • nie instaluj telewizora pod grzejnikami lub innymi urządzeniami emitującymi ciepło, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na działanie urządzenia;
 • w przypadku zakupu uchwytów obrotowych, przed schowaniem przewodów pod skrzynką należy upewnić się, że długość przewodów, które będą na zewnątrz osłony wystarczyła do obrócenia telewizora w obie strony.

Zobacz też:

7224 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont