Dom Instalacja / konfiguracja Duże AGD Gdzie są i jak usunąć śruby transportowe na pralce

Gdzie są i jak usunąć śruby transportowe na pralce

Śruby transportowe w pralce są fabrycznie zamontowane przed dostawą i mają na celu zabezpieczenie pozycji masywnego zbiornika załadunkowego podczas transportu.

Dlaczego i gdzie znajdują się śruby transportowe?

Ponieważ w trakcie transportu i dostawy maszyny na miejsce instalacji dopuszcza się przechylanie w różnych płaszczyznach, śruby są instalowane z czterech stron zbiornika, ograniczając jego ruch we wszystkich kierunkach z pozycji roboczej. Jest to konieczne, aby nie dopuścić do uszkodzenia części otaczających zbiornik, ale co jest szczególnie ważne, aby zabezpieczyć sam zbiornik przed najmniejszymi odkształceniami, zmianami jego geometrii czy przemieszczeniem z pozycji montażowej.

Dokładne centrowanie i wyważenie zbiornika względem osi obrotu ma ogromne znaczenie, ponieważ w trybie wirowania zbiornik obraca się z dużą prędkością, a najmniejsze niewyważenie prowadzi do zwiększonych drgań maszyny, dużych obciążeń łożysk i amortyzatorów, co skraca ich żywotność.

Podczas rozpakowywania i instalowania pralki w stałym miejscu pracy należy usunąć śruby transportowe. Wiele osób pyta, co się stanie, jeśli śruby transportowe nie zostaną usunięte z pralki? Jeśli zapomnisz je usunąć, to podczas pracy zbiornik dotknie śrub i zostanie uszkodzony lub zdeformowany.

W zależności od modelu pralki, konstrukcji i umiejscowienia zbiornika, śruby transportowe pralki znajdują się na tylnym panelu lub pod górną pokrywą pralki. Liczba śrub jest zwykle ograniczona do 4 sztuk. Są to śruby podłużne z krótkim gwintem na końcu z podkładką uszczelniającą i plastikowymi lub gumowymi podkładkami zabezpieczającymi, które zabezpieczają zbiornik. W niektórych modelach maszyn zamiast śrub można użyć metalowych kołków.

Zobacz też - Samodzielne instalowanie pralki

Jak usunąć śruby transportowe

Często niedoinformowani kupujący, kupując pralkę, odmawiają dostawy i usług instalacyjnych, oszczędzając pieniądze, polegając na własnych siłach i transporcie. W rezultacie, nie znajdując tekstu w języku rosyjskim w instrukcji obsługi i ponosząc się przez podłączenie węży, nie wiedząc, dlaczego potrzebne są śruby transportowe, zapominają je usunąć. Konsekwencje mogą być bardzo smutne, gdyż centrum serwisowe mimo gwarancji odmówi wykonania bezpłatnych napraw z powodu naruszenia instrukcji użytkowania maszyny przez użytkownika.

Usunięcie zabezpieczeń transportowych jest bardzo łatwe. Wymaga to prostego klucza, zwykle 10-14 mm. Śrub nie można dokręcać z dużym wysiłkiem, dlatego należy je poluzować w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara z niewielkim początkowym wysiłkiem. Odkręć wszystkie cztery śruby wraz z podkładkami i uszczelkami.W miejsce pozostałych otworów montuje się specjalne zaślepki plastikowe, które są dołączone do instrukcji obsługi, jako przypomnienie o usunięciu śrub transportowych (nie patrz na nie ze zdziwienia, zastanawiając się gdzie je umieścić?).

Jak usunąć śruby zabezpieczające z pralki

Zaślepki oprócz funkcji dekoracyjnych zapobiegają przedostawaniu się wilgoci z zewnątrz do urządzenia i zagłuszają odgłos pracującego silnika. Jeżeli zamiast sworzni w maszynie zainstalowane są agrafki, usuwa się je za pomocą szczypiec. Aby to zrobić, chwyć główkę sworznia szczypcami i obróć ją o 90 stopni w każdą stronę. W takim przypadku występy na sworzniu będą pokrywać się z wycięciami w korpusie maszyny i można je swobodnie wyjmować ze swojego miejsca. Zaleca się zachowanie zdemontowanych elementów złącznych wraz z akcesoriami do ponownego wykorzystania w przypadku konieczności przetransportowania maszyny do naprawy lub w inne miejsce montażu w przypadku przeprowadzki.

Jak przewozić pralkę

Jeśli zdecydujesz się przetransportować pralkę, powinieneś ją wyczyścić, odłączyć wszystkie węże, spuścić pozostałą wodę. Następnie należy zainstalować śruby transportowe na miejscu, po uprzednim usunięciu zaślepek. Aby to zrobić, należy je uzupełnić podkładkami uszczelniającymi i wykładzinami zabezpieczającymi, które zostały wcześniej usunięte. Podczas montażu elementów złącznych ważne jest, aby dokładnie dopasować ich końce do gwintowanych otworów we wnętrzu obudowy, co będzie wymagało pewnych umiejętności. Pamiętaj, że transport pralki bez śrub transportowych może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji.

Jak przewozić pralkę

Możliwe, że wkręcenie ich w gniazda będzie wymagało pewnego wysiłku, ponieważ gwint może się zatkać podczas pracy. Jeśli prawidłowa instalacja śrub koliduje ze zbiornikiem, należy go lekko obrócić ręcznie. Musisz transportować maszynę w pozycji pionowej, unikając ostrych uderzeń. Podczas przenoszenia wolno obracać się w różnych pozycjach, zachowując ostrożność i płynny ruch.

Nie zapomnij usunąć zapięć zabezpieczających po zainstalowaniu w nowym miejscu!

Zobacz też:

12067 0

Dodaj komentarz

Jak wybrać

Opinie

Remont